Minulý týden proběhl v Brně již 30. ročník veletrhu Embax Print, který patří k největším odborným veletrhům obalového a tiskového sortimentu ve střední Evropě. Vzhledem ke kulatému výročí, si určitě tento veletrh zaslouží zhodnocení, a protože i obalová asociace SYBA na veletrhu odborně participovala, udělejme tento týden alespoň malé ohlédnutí za tímto posledním ročníkem.

Mezinárodní veletrh obalů a obalových technologií EMBAX se poprvé uskutečnil již v roce 1969, kdy se vyčlenil z Mezinárodního strojírenského veletrhu jako vůbec první specializovaná oborová přehlídka. Podobně jako i jiné veletrhy, během své dlouhé historie, zažil veletrh svůj obrovský boom i léta odlivu vystavovatelů. Letošní ročník, kdy Embax byl ve spojení s potravinovou Salimou, ukázal, že veletrh má, čím oslovit. Vystavovatelů bylo dostatek a o zajímavosti nouze na výstavišti nebyla. I z tohoto důvodu mohou být organizátoři spokojeni.

V technologií posun směrem k průmyslovému značení

Trend, který byl u veletrhu zaznamenán již v minulých ročnících, pokračoval i v tomto. A jaký je tento trend? Proměna nomenklatury vystavovatelů. Zatímco obaláři (i když především z řad plastových obalů), ať již samostatně na stáncích či v kooperaci na velmi úspěšném projektu balící linky Packaging Live, na výstavišti nechyběli, na veletrhu, který se jmenuje Embax Print, tisk byl representován převážně „pouze“ průmyslovými tiskárnami. Na druhou stranu je však pravdou, že v této oblasti, měli dodavatelé opravdu, co ukazovat a hned dvě novinky z oblasti průmyslového tisku, získaly i ocenění Zlatého Embaxu.

Packaging Live opět v akci!

V rámci veletrhu nechyběla řada doprovodných odborných i společenských akcí. 30. ročník navázal na úspěšný, již v předchozích ročnících, realizovaný projekt linky, Packaging Live. V hale G1 mohli návštěvníci vidět v procesu balení 3 roboty, nové průmyslové tiskárny, ale především další obalové technologie. Partnery projektu, který organizovala agentura EQUICom byly TECHNOLOGY s.r.o., FANUC Czech s.r.o., ARC Robotics s.r.o., ONDRÁŠEK INK-JET SYSTEM spol. s r.o., ZDVIH servis s.r.o., Fipack s.r.o., Mátl&Bula s.r.o., Limitronic, Viking Mašek a.s., THIMM Packaging a BREADWAY STORES s.r.o. Návštěvníci veletrhu tedy mohli  v přímém přenosu sledovat proces balicí linky od balení, přes značení, manipulaci až po paletizaci.

Zajímavý doprovodný program

K dalším hodnotným doprovodným benefitům patřily i konference a semináře. K nejlépe hodnoceným patřila i výroční konference pořádaný obalovou asociací SYBA. Konference Obaly pro potraviny a kosmetiku je vzdělávací akcí zaměřenou na požadavky kladené na obaly, obalové materiály a suroviny pro výrobu obalů určených pro balení s potravin a s kosmetiky, kterou SYBA organizuje každý rok obvykle v Praze. Letos ji „přenesla“ na brněnské výstaviště a vzhledem k vysokému zájmu o konferenci, musel organizátor již 3 týdny před zahájením veletrhu uzavřít registraci. Na mezinárodní konferenci vystoupili odborníci nejenom z Česka, ale i Slovenska, Německa a Lotyšska.