Je to již téměř 10 let, kdy švédská společnost BILLERUDKORSNÄS vyvinula nový obalový matriál na bázi papíru, zušlechtěnou lepenku FibreForm. Materiál na první pohled připomíná hladkou lepenku, má však lepší bariérové vlastnosti a je současně vhodná pro přímý styk s potravinami. Od běžné hladké lepenky se však především liší tím, že se dá ve zvýšené míře tvarovat. Společnost v současnosti představuje nové možnosti využití unikátního materiálu.

Papírový substrát firma BILLERUDKORSNÄS dokáže tvarovat technologií vakuového tvarování, velmi podobným způsobem jako je tomu např. u plastů. Další uplatňovanou technologickou operací je svařování. Plášť svařený na trnu, následně svařené podobně jako při výrobě nápojových kartonů. Následně se tlakovým vzduchem vytvaruje ve formě, což mu dodá velmi zajímavé vzhledové modifikace.

Nahradí FibreForm estetickou reliéfní ražbu?

Z materiálu lze vyrábět poměrně širokou paletu obalů: podložky, tácky, vaničky, blistry, tvarovky, dózy, tuby atd. Novinkou je využívání technologie jako alternativy k embossingu. Ten lze používat nejenom jako zvýraznění B2B dárku, ale např. i u papírových sleeve pro kelímky na nápoje. Právě zde si výrobce od technologie slibuje významné posílení značky prodávaného produktu či další rozšíření marketingového potenciálu.

Vyšší plošná hmotnost, větší možnosti

Další obchodní příležitostí jsou obaly především pro suché potraviny či tvarované tray, které tvoří alternative k plastovým miskám či táckům. V současnosti se Fibre Form využívá i v oblasti balení čerstvých potravin a díky tomu, že je technologie v současnosti nově schopna pracovat  s plošnou hmotností 80 – 200 g/m2 (v případě laminace PE i vyšší), předpokládá se, že možnosti tohoto již na první pohled velmi atraktivního a zároveň enviromentálního materiálu se budou i do budoucna dale rozšiřovat.