Obalový svět se, podobně jako i další průmyslová odvětví, velice často soustřeďuje na řešení, která jsou nejenom ekonomická, ale i ekologická. Z novinek v tomto týdnu mi zaujalo hned několik řešení, které lze zařadit mezi eco friendly inovace. V dnešní „aktualitce“ nebude chybět novinka ze světa bioplastů. ale ani ekologicky šetrná dekorace skla.

Na PCD v Paříži představila společnost Stoelzle Masnieres nové možnosti v dekoraci skla. Technologie Quali Glass Coat 2.0 je vhodná zejména pro dekoraci skleněných láhví, kosmetických flakonů a sklenic. Dva roky vyvíjená technologie svou podstatou vychází z postupu, který je využíván v automobilovém průmyslu. Dekorativních efektů je možné dosáhnout pomocí práškové vrstvy, která je šetrná k životnímu prostředí (bez lepidla, bez rozpouštěděl). Prášková vrstva se vyznačuje i vysokou mechanickou odolností. Quali Glass Coat 2.0 umožňuje vytvoření povrchu různých odstínů. Povrch se vyznačuje dokonalým pokrytím vrstvy.

Efektová dekorace s vysokou odolností

Vrstvy mají velmi dobré mechanicko – fyzikální vlastnosti, k hlavním benefitům patří především vysoká odolnost proti seškrábání, tření a dalšímu namáhání, které by mohlo vést k poškození povrchu. Pomocí širokého výběru barev lze vytvářet řadu povrchových efektů (perleťový, třpytivý nebo stínující efekt na celou nebo jen část láhve). Efekty mohou být svou podstatou jak transparentní, tak i neprůhledné.

Ekologické výhody

Vzhledem k nulovému množství rozpouštědel a velmi malému množství těkavých organických sloučenin, které se podílejí na celém procesu dekorace, nabízí Quali Glass Coat 2.0 také nemalé ekologické výhody. Prášky použité v procesu jsou v souladu se směrnicí Evropského parlamentu a Rady 2002/95 / ES ze dne 27. ledna 2003 o omezení používání některých nebezpečných látek (RoHS). Tyto prášky tedy neobsahují olovo, rtuť, kadmium ani chrom, a to vše v souladu se současnými evropskými předpisy. Proces tedy představuje alternativu k lakování a vakuové metalizaci.

K přírodní kosmetice patří „přírodní“ obal

Finská kosmetická společnost Naviter je rychle rostoucí rodinná firma, která vyvíjí a vyrábí inovativní výrobky pro péči o pokožku a vlasy v Helsinkách. Společnost se specializuje na profesionální, zdravotní a ekologickou kosmetiku, v portfoliu nechybí ani výrobky pro citlivou pleť. Pro novou řadu přírodních kosmetických přípravků Atopik si Navitar jako dodavatele obalů vybral společnost Sulapac.

Sulopack podporuje udržitelnost

Pod značkou Sulapac firma vyrábí plně biologicky odbouratelný obalový materiál vyrobený z obnovitelných a udržitelných surovin. Obaly Sulapac neobsahují žádné mikroplasty a jsou speciálně navrženy pro značky, které oceňují udržitelnost a ekologické hodnoty. Navíc obal působí již svým vzhledem nejenom přírodně, ale i sympaticky netradičně.