Bag In Box (BIB), tedy všem dobře známý obal, který se skládá z plastové vložky s ventilem ložené v krabici z vlnité lepenky, je podle mého mínění velmi nenápadným, ale velmi trendy obalem. Obal, který byl původně vyvinut odborníky z NASA, na spotřebitelském trhu zdomácněl již před řadou let. V souvislosti se vzrůstající poptávkou, dochází však u těchto obalů neustále k dalšímu vývoji.

BIB obaly se zabývá v Evropě i u nás řada výrobců. Známí hráči na světových trzích s lepenkovými obaly mají často dokonce i zvláštní divize zaměřené přímo na BIB.  

Částí DS Smith Plastics Division, která má svůj závod v Nitře na Slovensku, je i Worldwide Dispensers™. Společnost v druhé polovině ledna oznámila, že vyvinula na BIB obaly nový typ ventilu, který je zvláště vhodný pro jedlé oleje.

Ventil, který plně respektuje viskozitu

VINIflow™, jak se nový typ ventilu jmenuje, byl speciálně upraven na viskozitu oleje, tak, aby byl nejenom funkční či vysoce hygienický, ale aby zároveň i v maximální míře usnadnil plnění a vyprazdňování olejovitého produktu. 

Worldwide Dispensers má s ventily pro BIB obaly velkou zkušenost a s řadou řešení se můžeme setkat i na našem trhu (týká se především BIB na vína či ovocné šťávy). Nový samouzaviratelný ventil je velmi ergonomický, lze s ním snadno manipulovat i pouze jednou rukou. VINIflow u jedlého oleje snižuje riziko kyslíkové propustnosti na méně než 0.1cc/BIB/24hod.

Ochranu poskytuje i nová folie

Vedle ventilu je u BIB obalů na jedlé oleje další novinkou i folie, ze které je vyroben samotný vak. Tu vyrobila společnost Rapak®, která je rovněž částí DS Smith Plastics Division. Jedná se o speciální typ bariérové folie, který nejenom chrání produkt před pronikáním kyslíku, ale eliminuje i riziko případné kontaminace či nežádoucí migrace případných škodlivin. V novém obalu olej neztratí nic ze své chutě, vůně či čerstvosti až po dobu 12 měsíců.