V současnoti je možné u velkých společností a řetězců zaznamenat velmi sympatický trend o „zekologičtění“ své produkce. Firmy za své podnikání přebírají čím dál tím větší společenskou zodpovědnost a následky či dopady své (a často nejenom své) produkce řeší, tak, aby především eliminovaly jejich případný environmentální dopad. K zodpovědnosti za používané lepenkové kelímky se přihlásil i jeden z nejznámějších řetězců, Costa Coffe.

Costa Coffe oznámila závazek, že chce recyklovat stejný objem kelímků, které uvádí na trh. Ve smyslpném boji proti takto velkému množství odpadu bude pomáhat známý gigant DS Smith Recycling (DS Smith), který již před časem oznámil, že je schopen recyklovat až 2,5 miliardy šálků v papírně v Kentu, která je svým vybavením i technologiemi ve Velké Británii jedinečná.

Kelímek na kávu? Nejlépe z lepenky..

Káva patří k velmi oblíbeným nápojům a již dávno se nepije jen v kavárnách s porcelánovým či skleněným nádobím. Jak u provozovatelů s občerstvením, tak i automatů, jsou velmi populární kelímky. Zvláště u kávy kvůli teplotní prostupnosti, spotřebitel ocení  především kelímky lepenkové. Problém s kelímky je po jejich vyprázdnění, kdy jsou znečištěné.

DS Smith ví, jak na recyklaci

DS Smith již ve své papírně před časem dělal pokusy s recyklací a následným využitím 40 tun kávových kelímků, tzn. více než čtyři miliony kusů. Recyklované kelímky byly smíchány v kontrolovaných podmínkách v různých zkušebních poměrech.  Směsí čistého recyklátu společnost dokázala vyrobit přibližně 3,5 miliardy čtverečních metrů papíru, který splňoval i velmi přísné normy kvality. Nyní je DS Smith připraven pomocí odzkoušené technologie recyklovat i mnohem větší produkci. Na spolupráci s Costa Coffee bude ověřen veškerý možný potenciál recyklace této specifické produkce.