Předsednictví Rady a zástupci Evropského parlamentu dosáhli 4.3.2024 předběžné politické dohody o návrhu Nařízení o obalech a obalových odpadech. Cílem je řešit nárůst množství obalového odpadu vznikajícího v EU a zároveň harmonizovat vnitřní trh s obaly a podpořit oběhové hospodářství.

 

Návrh zohledňuje celý životní cyklus obalů. Stanovuje požadavky, které mají zajistit, aby byly obaly bezpečné a udržitelné, a to tím, že požaduje, aby byly všechny obaly recyklovatelné a aby byla minimalizována přítomnost rizikových látek. Stanoví rovněž požadavky na harmonizaci označování, aby se zlepšila informovanost spotřebitelů. V souladu s hierarchií nakládání s odpady je cílem návrhu výrazně snížit produkci obalového odpadu stanovením závazných cílů pro opětovné použití, omezením některých druhů jednorázových obalů a požadavkem, aby hospodářské subjekty minimalizovaly množství používaných obalů.

 

Dnes dosažená dohoda je prozatímní a čeká na formální přijetí oběma institucemi.

 

Hlavní prvky dohody

  • Požadavky na udržitelnost a recyklovaný obsah v obalech
  • Znění prozatímní dohody zachovává většinu požadavků na udržitelnost pro všechny obaly uváděné na trh a hlavní cíle navržené Komisí.

 

Zpřísňuje požadavky na látky v obalech tím, že zavádí omezení uvádění na trh obalů přicházejících do styku s potravinami, které obsahují per- a polyfluorované alkylové látky (PFAS) nad určité prahové hodnoty. Aby se zabránilo překrývání s jinými právními předpisy, pověřili spoluzákonodárci Komisi, aby do čtyř let od data použitelnosti nařízení posoudila potřebu toto omezení změnit.

Prozatímní dohoda zachovává hlavní cíle pro roky 2030 a 2040 týkající se minimálního obsahu recyklovaných plastových obalů. Spoluzákonodárci se dohodli, že z těchto cílů vyjmou kompostovatelné plastové obaly a obaly, jejichž plastová složka představuje méně než 5 % celkové hmotnosti obalu. Komise bude muset přezkoumat provádění cílů pro rok 2030 a posoudit proveditelnost cílů pro rok 2040. Dohoda rovněž vyzývá Komisi, aby tři roky po vstupu nařízení v platnost posoudila stav technologického vývoje plastových obalů na bázi biologického materiálu a na základě tohoto posouzení stanovila požadavky na udržitelnost obsahu biologického materiálu v plastových obalech.

Nová pravidla by omezila zbytečné obaly stanovením maximálního poměru prázdného prostoru ve skupinových, přepravních a elektronických obalech na 50 % a uložila by výrobcům a dovozcům povinnost zajistit, aby hmotnost a objem obalů byly minimalizovány, s výjimkou chráněných obalových vzorů (za předpokladu, že tato ochrana již platila ke dni vstupu nařízení v platnost).

 

Cíle pro opakované použití a povinnost opakovaného plnění
Text stanoví nové závazné cíle pro opětovné použití pro rok 2030 a orientační cíle pro rok 2040. Cíle se liší v závislosti na typu obalů používaných provozovateli: alkoholické a nealkoholické nápoje (s výjimkou vína a aromatizovaných vín, mléka a jiných vysoce zkazitelných nápojů), přepravní a prodejní obaly (s výjimkou obalů používaných pro nebezpečné zboží nebo velkoobjemová zařízení a pružných obalů v přímém styku s potravinami) a skupinové obaly. Obecně jsou z těchto požadavků vyňaty také lepenkové obaly.

 

Dohoda zavádí obecnou obnovitelnou pětiletou výjimku z dosažení cílů opětovného použití za specifických podmínek, včetně těchto:

  • členský stát, který uděluje výjimku, překračuje o 5 procentních bodů recyklační cíle, jichž má být dosaženo do roku 2025, a očekává se, že o 5 procentních bodů překročí recyklační cíle pro rok 2030
    členský stát, na který se vztahuje výjimka, je na dobré cestě k dosažení svých cílů v oblasti předcházení vzniku odpadů
  • provozovatelé přijali podnikové plány předcházení vzniku odpadů a recyklace, které přispívají k dosažení cílů předcházení vzniku odpadů a recyklace stanovených v nařízení

 

Nová pravidla rovněž osvobozují mikropodniky od povinnosti dosáhnout těchto cílů a zavádějí možnost, aby hospodářské subjekty vytvořily sdružení až pěti konečných distributorů za účelem splnění cílů opětovného použití nápojů.

Spoluzákonodárci stanovili povinnost pro podniky nabízející jídlo s sebou nabídnout zákazníkům možnost přinést si vlastní nádoby, které budou naplněny studenými nebo teplými nápoji nebo hotovými jídly, a to bez příplatku. Kromě toho se musí do roku 2030 snažit nabízet 10 % výrobků ve formátech obalů vhodných k opětovnému použití.

 

Systémy vracení záloh (DRS)
Podle nových pravidel musí členské státy do roku 2029 zajistit oddělený sběr alespoň 90 % jednorázových plastových lahví a kovových nápojových obalů ročně. Aby tohoto cíle dosáhly, musí pro tyto formáty obalů zřídit systémy zpětného odběru záloh (DRS). Minimální požadavky na DRS se nebudou vztahovat na systémy, které již byly zavedeny před vstupem nařízení v platnost, pokud tyto systémy do roku 2029 dosáhnou cíle 90 %.

Spoluzákonodárci se dohodli na doplnění výjimky z požadavku na zavedení DRS pro členské státy, pokud v roce 2026 dosáhnou míry odděleného sběru vyšší než 80 % a pokud předloží prováděcí plán se strategií pro dosažení zastřešujícího cíle 90 % odděleného sběru.

 

Omezení některých formátů obalů
Nová pravidla zavádějí omezení pro některé formáty obalů, včetně jednorázových plastových obalů na ovoce a zeleninu, na potraviny a nápoje, koření, omáčky v rámci sektoru HORECA, na malé kosmetické a toaletní výrobky používané v ubytovacím sektoru (např. lahvičky od šamponu nebo tělového mléka) a na velmi lehké plastové sáčky (např. nabízené na trzích pro volně ložené potraviny).

 

Další kroky
Předběžná dohoda bude nyní předložena zástupcům členských států v Radě (Coreper) a Výboru pro životní prostředí Evropského parlamentu ke schválení. Pokud bude schválena, budou ji muset po revizi právníky-lingvisty formálně přijmout obě instituce, aby mohla být zveřejněna v Úředním věstníku EU a vstoupit v platnost. Nařízení se bude používat od 18 měsíců po vstupu v platnost.

 

Souvislosti
Výroba obalů a nakládání s obalovým odpadem je ekonomicky složité a důležité odvětví, které v EU vytváří celkový obrat ve výši 370 miliard EUR. Jako takové hraje významnou roli a má potenciál přeměnit Evropu na čisté, udržitelné a oběhové hospodářství v souladu s Evropskou zelenou dohodou. Nicméně i když se míra recyklace v EU zvýšila, množství odpadu vznikajícího z obalů roste rychleji než množství recyklovaného odpadu. Za posledních deset let se množství obalového odpadu zvýšilo o téměř 25 % a očekává se, že pokud nebudou přijata žádná opatření, do roku 2030 se zvýší o dalších 19 %. U plastových obalových odpadů se očekává nárůst o 46 % do roku 2030.

Současná směrnice EU o obalech a obalových odpadech byla poprvé přijata v roce 1994 a byla několikrát revidována. Stanovuje pravidla pro členské státy EU, aby zajistily, že obaly uváděné na trh EU splňují určité požadavky, a aby přijaly opatření k předcházení vzniku obalových odpadů a nakládání s nimi s cílem dosáhnout recyklačních cílů pro různé druhy obalových odpadů. Několik hodnocení směrnice však ukázalo, že se jí nepodařilo snížit negativní dopady obalů na životní prostředí.

V této souvislosti předložila Komise v listopadu 2022 návrh nařízení o obalech a obalových odpadech, které by stávající směrnici nahradilo. Parlament a Rada přijaly své postoje k návrhu nařízení v listopadu, resp. prosinci 2023. Zpravodajkou Parlamentu pro tento spis byla Frédérique Riesová. ent uzavřít dohodu o udržitelnějších obalech a snížení množství obalového odpadu v EU