Největší český a slovenský obalový kongres letos přichází s mottem „Obalové tsunami je tu, zůstaňte na vlně“.
Stovky obalových odborníků budou 19. a 20. října 2023 diskutovat v Aquapalace Hotelu Prague. Dvoudenní kongres je zdarma pro uživatele obalů a obalových řešení. Pro všechny účastníky je nutná registrace na https://obalko.cz/registrace.

 

Jízda na vlně. To letos čeká české a slovenské obalové profesionály a profesionálky, kteří zamíří 19. a 20. října 2023 na 11. ročník obalového kongresu OBALKO. Letos nese podtitul „Obalové tsunami je tu, zůstaňte na vlně“. Programová ředitelka kongresu Kateřina Osterrothová popisuje důvody pro výběr hlavního tématu takto: „Tsunami jsou způsobeny různými geologickými narušeními jako zemětřesení, sesuvy půdy nebo podvodní sopky. I na obalovém trhu jsou patrná četná narušení – evropské i lokální regulace, rostoucí a neustále se měnící požadavky spotřebitelů, raketově zvyšující se náklady, které ohrožují naše hospodářské výsledky, převratné technické a technologické změny, jež nás nutí ke stálým inovacím, či pokračující nedostatek zaměstnanců. Nyní se spojilo více narušení obalového ekosystému a vytvořilo vlnu připomínající tsunami, která se řítí na obalový trh.“

 

Zástupci společnosti ATOZ Group, která kongres pojedenácté organizuje, právě zveřejnili konferenční program kongresu. Program kongresu OBALKO letos přichází s inovovaným konceptem, který se týká programové skladby. Prvním hlavním cílem konference je informovat obalové profesionály o masivní vlně regulací a očekávání, která se blíží ke břehům našeho trhu. Zároveň se snaží návštěvníky inspirovat k inovacím, aby se úspěšně svezli na vlně, a to tím, že jim umožní nahlédnout do některých nejúspěšnějších a nejinovativnějších projektů na trhu.

 

„Věříme, že jsme pro účastníky letošního kongresu dali dohromady perfektní kombinaci informací a inspirace, protože obojí je zásadní pro úspěšné zvládnutí tsunami, které míří k našim břehům,“ říká Jeffrey Osterroth, jednatel pořadatelské společnosti ATOZ Group.

 

Obaly a skok do neznáma

Úvodní slovo „obstarají“ tři zlatí partneři kongresu – vystoupí tradičně Ivo Benda ze společnosti Greiner Packaging Slušovice a Martin Hejl z firmy Thimm Obaly, a nově i Vojtěch Rosina ze společnosti Avery Dennison, která se připojila letos poprvé ke zlatým partnerům. Následně všichni skočí rovnýma nohama do programu s někdejším akrobatickým lyžařem a olympijským vítězem Alešem Valentou. Obalový trh čeká tsunami předpisů, nařízení a technologických změn a inovací. V jistém ohledu to je a bude skok do neznáma. Právě jeden z nejúspěšnějších a nejcharismatičtějších sportovců popíše, jak se připravit na tak velkou změnu.

 

Zatímco první programový „skok“ s Alešem Valentou bude spíše motivační, ten následující už směřuje přímo na vrchol vlny. V současné době se projednává návrh nařízení Evropského parlamentu a Rady o obalech a obalových odpadech (PPWR), který předložila Evropská komise v listopadu minulého roku. Pomyslné obalové legislativní tsunami přinese velké změny jak dodavatelům obalů, tak každé společnosti, jež své zboží balí. V odborné dvouprezentaci nejprve David Surý, vrchní ředitel sekce ochrany životního prostředí Ministerstva životního prostředí, představí rámcovou pozici České republiky k návrhu nařízení, a poté Zbyněk Kozel, generální ředitel autorizované obalové společnosti EKO-KOM, shrne problematické části návrhu nařízení, o kterých bychom ještě měli diskutovat.

 

Zůstane po obalovém tsunami v průmyslu kámen na kameni? To je otázka, kterou si lidé v obalové branži kladou, a mnozí jsou přesvědčeni, že nikoliv. Více bude rozebráno v dopolední panelové diskuzi, která nabídne vhled do současného stavu a budoucnosti obalového průmyslu. U jednoho stolu zasednou zástupci obchodníků, výrobců obalů, státní správy, profesních organizací či organizací EPR, aby diskutovali o aktuálních výzvách. Jaká nařízení míří z Evropské unie do Česka a na Slovensko? Jsou nastavené cíle realistické z pohledu institucionálního, technologického, ekonomického i společenského a politického? Kolik bude „obalové tsunami“ stát a kdo to zaplatí? Nejen o tom se bude diskutovat.

 

Během polední pauzy přichází čas na oběd a neformální networking. Součástí kongresu OBALKO je ale také programová sekce BizPACK, která nese rysy formálního networkingu. Jde o krátká organizovaná obchodní setkání. Většinou během prvních pár minut se ukáže, jestli existuje pro partnery nějaká společná obchodní budoucnost. Právě speed-dating na kongresu OBALKO je platformou, kde se velmi dobře navazuje spolupráce.

 

Zaměřeno na inovace

Odpoledne bude jednou dlouhou jízdou na vlně inspirativního packagingu. Na programu je desítka případových studií z českého a slovenského trhu. Letos ale přichází velká novinka.  „Udělali jsme změnu v odpoledním programu, který býval rozdělený do jednotlivých sekcí. Vidíme, že na trhu je mnoho zajímavých případových studií, které stojí za zveřejnění. Odpoledne tedy bude přehlídkou inspirativních případovek ve společném programovém bloku,“ vysvětluje Jeffrey Osterroth.

 

Michaela Horáková (LEGO Production) vystoupí a předestře, jak složité (či jednoduché) je měnit obaly u ikonické stavebnice. Před nedávnem společnost rozhodla, že všechny její obaly budou papírové. V kladenské továrně, jež patří k pěti výrobním závodům společnosti LEGO na světě, pracuje tým výzkumu a vývoje, který dostal za úkol najít vhodné řešení pro přechod z jednorázových plastových obalů na papírové. Jak to dopadlo, popíše Michaela Horáková, která je od letošního roku generální ředitelkou české továrny.

 

Synonymem pro obaly v malých sériích, limitované edice či balení pro sezonní akce bývají vyšší náklady, uniformita, spěch, někdy nejednoznačná kvalita. Proto se do nich mnoho firem nepouští. Budějovický Budvar ale chtěl využít marketingového potenciálu malosériového balení, a tak se obrátil na společnost Thimm. Výsledky odprezentují Klára Šťastná (Budějovický Budvar) a Petr Kaczor (Thimm), prozradit lze, že u toho bude také digitál.

 

Start-up Alaskan Fisherman prodává divoké tresky a lososy, dává si přitom pozor, aby měl pod kontrolou celý dodavatelský řetězec nejen z pohledu správné distribuční praxe, ale také udržitelnosti. Pro dopravu chlazeného a mraženého sortimentu přímo ke spotřebitelům už nechtěl používat polystyren, vsadil proto na vlnitou lepenku a voštinu. Podrobnosti poskytnou Kristýna Malá (Alaskan Fisherman) a Jiří Rak (Smurfit Kappa).

 

Další zajímavý programový bod přinese Oliwia Guziel (Decathlon Czech Republic), tématem bude cirkularita v e-commerce. Decathlon na začátku roku spustil projekt opakovaně použitelných obalů pro online objednávky. Spolupracuje na něm se start-upem Packoorang, který navrhl opakovaně použitelnou tašku z recyklátu PET. Ta je schopna nahradit jednorázové obaly u malých a středně velkých objednávek zasílaných z centrálního skladu v polských Hlivicích do prodejen v České republice, kde si je spotřebitelé vyzvedávají.

 

Zatímco další inovace na kongresu OBALKO chtějí najít efektivnější či udržitelnější obal, Pavel Komůrka (Orkla Foods) nebude ve své prezentaci směřovat k ničemu menšímu než „svatému grálu balení“. Zájemci o recyklaci už samozřejmě vědí, že Pavel Komůrka podrobněji pohovoří o iniciativě HolyGrail 2.0. Technologie se nyní nachází ve fázi průmyslového testování a cílem je využít digitální vodoznak na obalech pro přesné třídění obalových odpadů.

 

Na velkých hudebních festivalech se stále častěji objevují zálohované kelímky jako reakce na volání části návštěvníků redukovat množství odpadu. Firma Greiner Packaging Slušovice přišla s nápadem, jak i jednorázové plastové kelímky mohou být udržitelné. Pilotní projekt otestovala na konci června ve spolupráci s Karpaty fest. Detaily ozřejmí Marcel Zvonek (Karpaty fest) a Eliška Fojtů (Greiner Packaging Slušovice).

 

Flow-pack se donedávna používal v jiných sortimentních kategoriích. Maso Uzeniny Polička aplikovaly tuto technologii pro balení mletého masa. Výsledek je okamžitý – 70% úspora primárního plastu, snížení energetické i materiálové náročnosti, lepší využití skupinového balení a logistických kapacit, a to při zachování recyklovatelnosti, stávajících linek a šíře typu potisku. Více informací přinese Josef Hantsch (Maso Uzeniny Polička).

 

Plechovky jsou pro nápoje velmi vhodným obalem – z hlediska udržitelnosti je ale nutné zajistit jejich třídění, recyklaci a opětovné materiálové využití. V případové studii Martiny Vajskebrové, manažerky výrobních materiálů a obalů Plzeňského Prazdroje, a Attily Szabó, generálního ředitele výrobce plechovek Canpack, se bude možné podívat, které kroky obě firmy již podnikly ke zvýšení obsahu recyklovaných materiálů v plechovkách a jaké jsou perspektivy do budoucna.

 

Set obalů s jednotnými rozměry, ale rozdílnou výškou a víkem, které pasuje na oba rozměry, umožňuje opětovnou kompletaci a minimalizuje spotřebu materiálu. Obaly se jednoduše nasazují na sebe a víko se přidává až na konec, což zjednodušuje manipulaci s balíčky. V tabulce na vnějšku obalu se zapisuje, v kolika případech byl už obal zaslán, maximálně to lze až na dvacet cest. Tak zní základní charakteristika nového obalu pro společnost Schneider Electric, který vyvinul DS Smith. Podrobně projekt představí zástupci obou firem Petr Lískovec a Miroslav Bárta.

 

Změna množství a struktury vodíkových můstků má velký vliv na strukturu vody, přičemž tyto změny příznivě ovlivňují hydraulické soustavy tím, že zvyšují jejich výkon, účinnost a energetickou efektivnost. Těchto souvislostí lze využít i v obalovém průmyslu. Technologie Hippotron simuluje působení slunce na kapaliny tak, jak se to děje v přírodě. Výsledkem je, že touto cestou dochází k zabránění tvorby vodního kamene, není nutné dodávat do zařízení chemická aditiva, snižují se náklady na ohřev a ochlazování. Případovou studii přednesou Athan Bloom (Evertis Ibérica) a Miroslav Danek (Blue Boson).

 

Skutečnost a sny

Podvečerní program zahájí panelová diskuze nazvaná Skutečnost a sny obalového průmyslu. Pozornost účastníků se tedy napře k budoucímu vývoji. Co ovlivní obalový průmysl? Jaké typy B2C i B2B obalů se prosadí? Převáží idea vratného balení i v segmentech trhu, kde je nyní minoritní, a zmizí z oborů, kde jsme na něj byli zvyklí? Jaké lze očekávat technologické inovace? Najdou se pro obaly nové materiály? Přežije trh nápor nových nařízení a směrnic? Naučí se obalový trh komunikovat s širokou veřejností o udržitelnosti a přesvědčí ji, že obal je pozitivní součást výrobku? To jsou jen některé z otázek, které zazní.

 

Po skončení konferenčního dne se mohou návštěvníci těšit na defilé těch nejlepších obalů letošního roku. Večer je totiž vyhrazen pro ceremonii soutěže Obal roku 2023. Výsledky již byly vyhlášeny a najdete je v časopise Svět balení 120 a na webu Obalového institutu Syba, galavečer je pak slavnostním společenským završením ročníku s předáním trofejí. Obal roku představuje jedinou certifikovanou obalovou soutěž určenou pro české i zahraniční firmy, které se podílejí na tvorbě obalových řešení.

 

Galavečer bude příjemným společenským navnaděním před už ryze neformálním zakončením konference v podobě Obalového business mixeru. Ten svede na jedno místo všechny, kteří se chtějí bavit, debatovat o vývoji na obalovém trhu nebo navazovat nové společenské či obchodní kontakty. Zábavní program a bohaté občerstvení jsou zajištěny.

 

Druhý den kongresu OBALKO je do určité míry protipólem prvního. Zatímco během konference se prezentuje a debatuje v příjemném prostředí konferenčního sálu, v pátek si účastníci „natáhnou pracovní rukavice a boty“ a vyrazí na prohlídku obalových provozů. Sekce Balení v akci je ideální příležitostí pro všechny, kteří chtějí načerpat obalovou inspiraci přímo v praxi. Podrobnosti exkurzí se stále dolaďují, ale v tuto chvíli můžeme prozradit, že se chystají minimálně čtyři návštěvy, například do skladu významného maloobchodního řetězce, kde si prohlédnete nejnovější balicí techniku pro e-commerce, do jednoho špičkového recyklačního zařízení v České republice a do třídičky, která nemá lokálně konkurenci a je jedním z nejlepších zařízení v celé Evropě. Podrobnosti najdete brzo na stránkách www.obalko.cz/program.

 

Registrace je otevřená a svá místa si již zarezervovaly stovky obalových profesionálů, především manažerů z řad předních výrobců a distributorů baleného zboží. Prostor v konferenčním sále Aquapalace Hotel Prague je omezený, proto se zájemci o účast hlásí co nejdříve na www.obalko.cz/registrace. Jako každý rok je vstup pro výrobce a distributory baleného zboží zdarma.

 

 

Detailní program, anotace, aktuality a registrační formulář:

https://www.obalko.cz/