Sběrový papír v číslech a faktech

Asociace českého papírenského průmyslu (ACPP) zpracovává již desítky let podrobné papírenské statistiky, které mapují výrobu, dovoz, export a spotřebu nejen papírů a lepenek a výrobků z nich (včetně vlnité lepenky) ale také papírenských surovin, sděluje Miloš Lešikar, zástupce ředitele ACPP.Statistika papírenských vláknin, tedy základních surovin pro výrobu papírů a lepenek, sleduje i situaci v oblasti sběrového papíru, která se dost liší od toho, co se nám často snaží vsugerovat reklamní kampaně zaměřené na recyklaci. Pokud někdo vyčísluje, kolik se ušetří stromů sběrem papíru, zamlčuje, že tato surovina se dá znovu zpracovat jen v určitém objemu a pouze a jenom na přesně specifikované druhy papíru (a také na nasávanou kartonáž).

Výroba recyklovaných papírů v ČR klesá

Produkce recyklovaných papírů je však v ČR poměrně malá a má klesající tendenci. Za rok 2014 se v ČR sebralo 887 573 t sběrového papíru (před pěti lety to bylo 730 667 t), na výrobu papíru se pak spotřebovalo pouhých 218 154 t sběrového papíru (v roce 2008 to bylo téměř dvakrát tolik - 419 282 t) a z toho 70 062 t bylo dovezených ze zahraničí (speciální tříděné sortimenty). Vloni se pak dle statistik vyvezlo celých 730 926 t sběrového papíru (před pěti lety jenom 364 372 t), což je 82 % ze sebraného množství.

Výroba papíru v ČR pokrývá pouze polovinu spotřeby

Výroba papírů na bázi recyklace klesá hlavně z důvodu odstavování starších výrobních zařízení. Klesá ovšem i celková produkce papíru v ČR, z 924 tis. t v roce 2008 na pouhých 703 tis. t v roce 2014 při spotřebě 1,354 mil tun.

Vývozci odpadového papíru na koni

Tuzemská spotřeba je tedy z větší části kryta dovozy a budeme-li sbírat stále více odpadového papíru, je to sice chvályhodný počin, který velmi ocení hlavně jeho vývozci, ale žádné stromy se tím bohužel v našich lesích neušetří.

Dotace na spalování

Navíc – papírenský průmysl spotřebovává jen cca 14 % vytěžené dřevní hmoty (a jen dříví z jehličnanů), mnohem více spotřebuje pilařský a nábytkářský průmysl (neseď na dřevěné židli – ušetříš naše lesy), ale daleko nejvíce vytěženého dřeva - až 53 % - se spálí (s větším, či spíše menším energetickým využitím). Spalování biomasy je přitom považováno za ekologické a dokonce je i dotováno. Neměli by se odpůrci papírenského průmyslu a „ochránci lesů“ nakonec občas také trochu zamyslet?