3D tiskárny se liší mnoha parametry – technologií, materiály, rychlostí, přesností a mnohými dalšími. Ačkoli je dnes 3D tisk skloňován ve všech pádech a o jeho budoucnosti nejsou žádné pochyby, problematika je mnohem složitější než se na první pohled může zdát. Jednou z mnoha existujících pravd o této technologii, je fakt, že proniká prakticky do všech oblastí industriálního i společenského života.

Vedle 3D tisku plasty (především ABS a PLA), fotopolymery či kovy, se v současnosti uplatňují i další typy materiálů, např. keramika, dřevo či recyklovaný papír. Žhavou novinkou je tisk oblečení, jídla, lidských orgánů, baterií či elektronických součástek.

3D tisk a umění

3D tisk proniká i do umění. Před 5 lety se konala na Pražském hradě výstava české futuristky Růženy Zátkové. Impozantní plastika sochy Beranidlo model vyrobený technologií 3D tisku na výrobním zařízení FORTUS 900mc (Stratasys). Na začátku letošního léta byla zástupci Muzea města Brna slavnostně odhalena busta Jošta Lucemburského, která bude do konce roku k vidění v rámci výstavy „Jošt Lucemburský, moravský král nekrál“ na hradě Špilberk v Brně. 

FDM technologie a Jošt Lucemburský

3D tisk Joštovy busty v životní velikosti byla vytvořena na 3D tiskárně Fortus 450mc z materiálu ABS-30, metodou FDM společností MCAE Systems. Technologie FDM (Fused Deposition Modeling) je metoda aditivní výroby patentovaná firmou Stratasys. Pomocí počítačem řízených drah tisková hlava vrstvu po vrstvě vytlačuje a nanáší roztavený termoplast v polotekutém stavu na modelovací podložku, kde okamžitě tuhne. Samotný 3D tisk Joštovy podobizny trval přibližně 40 hodin.