Dnes si celý svět připomíná Světový den boje proti plýtvání potravinami, jehož cílem je zvýšit povědomí o tomto globálním problému. Obalový institut SYBA se k této iniciativě připojuje a zdůrazňuje, jak zásadní je správné využití obalů pro snížení potravinového odpadu. Jen v České republice se ročně vyplýtvá 91 kg potravin na obyvatele. V Sybě již dlouhodobě podporují udržitelná obalová řešení, která prodlužují trvanlivost potravin a významně přispívají ke snížení jejich plýtvání. A na toto téma již zítra pořádá seminář a přihlásit se je stále možné na https://obalovaakademie.cz/konference-seminare

 

   Podle nejnovějších statistik z EUROSTATU bylo v roce 2020 v Evropské unii vyprodukováno 58,5 milionů tun potravinového odpadu, což představuje průměrně 131 kg na obyvatele ročně. Z toho více než 50 % odpadu vzniká v domácnostech (31 milionů tun), což odpovídá zhruba 70 kg na osobu. Velký podíl potravinového odpadu je spojen se zpracováním a výrobou (20 %), prvovýrobou (11 %) a pohostinstvím (9 %).

 

Češi nejčastěji vyhazují ovoce a zeleninu

   V České republice nebyla situace o nic lepší. Ročně se zde vyplýtvalo přibližně 91 kg potravin na obyvatele (v roce 2020). Nejvíce obecně plýtvají koneční spotřebitelé, kteří vyhodili až 743 tisíc tun potravin ročně (2020). V roce 2023 však již byla situace lepší, domácnosti vyhodily 400 tisíc tun potravin. Při detailnějším pohledu zjistíme, že Češi nejčastěji vyhazují ovoce a zeleninu, pečivo a mléčné výrobky. „Správné balení potravin může hrát klíčovou roli ve snižování potravinového odpadu,“ říká Iva Werbynská, ředitelka Obalového institutu SYBA. „Inteligentní obaly, které prodlužují trvanlivost potravin, a inovace v oblasti balení mohou pomoci snížit množství vyhozených potravin jak v domácnostech, tak v průmyslu.“

 

Je potřeba rozlišovat minimální trvanlivost a datum spotřeby

   Obalový institut SYBA se dlouhodobě zaměřuje na podporu udržitelných obalových řešení, která pomáhají prodloužit životnost potravin a tím výrazně omezit jejich plýtvání. Institut usiluje o osvětu a podporu technologií, které pomáhají redukovat ztráty potravin v celém dodavatelském řetězci. „Každý z nás může přispět k boji proti plýtvání potravinami. Stačí správné plánování nákupů, uchovávání potravin podle instrukcí a pochopení rozdílu mezi datem minimální trvanlivosti a datem spotřeby,“ dodává Iva Werbynská. Minimální trvanlivost označuje datum, do kterého si potravina uchová svoji deklarovanou kvalitu. Potraviny lze konzumovat i po uplynutí tohoto data, pokud byly dodržené podmínky skladování, není poškozený obal a potravina voní a chutná dobře (rýže, těstoviny, rostlinný olej, čokoláda…). Spotřebujte do udává termín, do kterého může být potravina konzumována bezpečně. Po tomto datu by se potraviny neměly jíst (pokud jste je nezamrazili krátce po zakoupení). Jde především o potraviny podléhající zkáze (ryby, maso…).

 

Cílem Evropské komise je snížit potravinový odpad do roku 2030

   Evropská komise 5. července 2023 zveřejnila návrh revize směrnice o odpadech, která zahrnuje i snižování potravinového odpadu. Návrh stanovuje právně závazné cíle pro členské státy, které mají do roku 2030 snížit potravinový odpad o 10 % ve zpracování a výrobě a o 30 % v maloobchodu, restauracích a domácnostech. Pokrok se bude hodnotit na základě výsledků celounijního monitoringu potravinového odpadu z roku 2020.