EUDR (European Union Deforestation Regulation) je nařízení Evropské unie zaměřené na zastavení odlesňování a degradace lesů způsobené výrobou komodit, které jsou často spojovány s těmito environmentálními problémy. Nařízení vyžaduje, aby podniky prokázaly, že produkty dovážené do EU nejsou spojeny s nedovoleným odlesňováním. Systém náležité péče (SNP) je klíčovým prvkem tohoto nařízení, který zajišťuje, že dodavatelské řetězce jsou transparentní a legální. Podniky musí implementovat SNP a předkládat prohlášení o náležité péči při dovozu relevantních produktů do EU. V září bude na tuto problematiku seminář.
Bohužel situace se vůbec neposouvá – nebyl zveřejněn žádný ze slibovaných dokumentů, nejsou nová FAQs, ani vodítka, nejsou nové výstupy s další podobou IS. Bohužel. I my jsme stále ve fázi vyčkávání (a psaní či jiné sdělování EK, že situace je takto neudržitelná – je žádoucí, aby to psali všichni aktéři).
A pak doporučuji každému se zapojit do testování API - Evropská komise oznámila testovací fázi API pro informační systém Evropské komise pro EUDR – www.uhul.cz
Podrobnosti o Nařízení EU proti odlesňování – www.uhul.cz (úplně dole)
Zvláště firmy, které disponují vlastními informačními systémy, které budou využívat pro import dat do IS EUDR.
Požadavky a Implementace
Systém náležité péče (SNP): EUDR zavádí povinnost pro podniky implementovat SNP, který zahrnuje tři hlavní kroky: sledování rizik, zmírnění rizik a ověřování legálního původu produktů.
API a informační systém: Firmy musí být schopny komunikovat prostřednictvím aplikačního rozhraní (API) s informačním systémem Evropské komise, kde budou ukládány a zpracovávány informace o náležité péči.
Certifikace a prohlášení: Pro určité komodity, jako je dřevo a jeho deriváty, musí podniky předkládat prohlášení o náležité péči celním orgánům, které potvrzuje, že produkty nejsou spojeny s nelegálním odlesňováním.
Klíčové aspekty EUDR
Geolokalizace: Nově zavedený prvek geolokalizace umožňuje přesně sledovat původ surovin, čímž se zvyšuje transparentnost dodavatelských řetězců.
Únikové certifikáty: Databáze TARIC bude obsahovat informace o tzv. únikových certifikátech, které jsou relevantní pro produkty vyrobené před účinností nového nařízení.
Komunikace a podpora: Evropská komise poskytuje podporu prostřednictvím asistenční služby a platformy pro více stran v Bruselu, kde jsou zahrnuti experti a další zainteresované subjekty.
Výzvy a diskuze
V souvislosti s implementací EUDR se diskutuje o mnoha praktických otázkách, jako je četnost podávání prohlášení o náležité péči a ideální objem produktů pokrytých jedním prohlášením. Doporučení Evropské komise směřuje k většímu objemu na jedno prohlášení a nižší četnosti, což by mělo usnadnit administrativní zátěž pro podniky.
Podniky se musí připravit na nové povinnosti a sledovat aktualizace a vodítka, které Evropská komise vydá, aby zajistily soulad s EUDR.
Systém náležité péče (SNP)
Zatím žádný samostatný vzor pro EUDR vytvořený není (vyčkává se na definitivní podobu Guidance, IS, apod.). Ale víme, že je nutné si oddělit obchodované produkty na ty, se kterými jste v poloze hospodářského subjektu a na ty, kde jste pouze obchodník. Je dobré to popsat již do systému náležité péče.
Dovozci mohou najít informace na stránkách ÚHÚL, stejně tak i domácí producenti.
Připojení pomocí aplikačního rozhraní (API) do informačního systému Evropské komise je nezbytné. Jedná se o informační systém EK, je nutné vstoupit do komunikace přímo s ní.
Poslední týden jsme měli komunikaci s celními orgány, se kterými jsme řešili problémy s uváděním na trh v době kolem nabytí účinnosti nařízení. Dotaz se konkrétně týkal situace, kdy bude zboží uvedeno na trh 20.12.2024. Po novém roce, v době již účinného nařízení, dojde k opracování a prodání mimo Unii, tedy znovu půjde přes hranici, ale nebude disponovat referenčním číslem z prohlášení o náležité péči, protože bylo uvedeno na trh před nabytím účinnosti. Hodně jsme při dotazování vycházeli z FAQs č. 80. Odpověď z celního úřadu k otázce uplatňování mechanismu popsaném ve FAQs č. 80 je taková, že databáze TARIC bude obsahovat únikové certifikáty, pokud nebude vyžadováno DDS.
Jako střední podnik stačí plnit čl.4 - 8 pro hospodářské subjekty – tj. na požádání předložit referenční číslo prohlášení o náležité péči dodavatele papíru?
Jako střední podnik musíte plnit čl. 4 - 8 pro hospodářské subjekty, tj. na požádání předložit referenční číslo prohlášení o náležité péči dodavatele papíru. Musí být na předchozím článku obchodního řetězce vykonána náležitá péče a nesmíte používat materiál, kde náležitá péče nebyla vykonána.
Musíme být jako střední podnik v informačním systému dle článku 33? Komise v této věci nepodává jednoznačné signály. V dohledné době by měly být vydány tzv. "Guidance" dokumenty, které by měly obsahovat jednoznačnější návody a postupy.
Kde najdu toto referenční číslo? V EUTR prohlášení žádné ref. číslo nevidím
Referenční číslo musíte získat od svého dodavatele. Ten je získá po podání svého prohlášení o náležité péči z informačního systému.
Jak často má výrobce papíru vystavovat prohlášení o náležité péči? Na tuto otázku neexistuje univerzální návod. Nyní doporučení komise směřuje spíše k většímu objemu na jedno prohlášení o náležité péči a nižší četnosti.
Jak již výše uvádím, odpovědi na některé dotazy by nám měla poskytnout zmíněná "Guidance". V okamžiku, kdy budou vydána, je určitě vyvěsíme na naše stránky, jako i jakékoliv další aktuální informace.
Odkaz na registr: