Díky laskavosti společnosti VIKING MAŠEK, předního českého výrobce vertikálních balicích strojů, proběhla dnes ve Vlašimi v showroomu této společnosti další etapa projektu Obaly odolné škůdcům: zabalení vzorků pro dlouhodobé testování. Pro přípravu dávek pro balení dobře posloužily plastové kelímky od společnosti JOKEY PRAHA z Mochova.

Projekt testu obalů

Projektu vzniklého z podnětu VÝZKUMNÉHO ÚSTAVU ROSTLINNÉ VÝROBY (VÚRV)se účastní také OBALOVÝ INSTITTUT SYBA. Smyslem je posoudit odolnost zejména flexibilních obalů vůči skladištním škůdcům. Skladištní škůdci napadají dlouhodobě skladované balené potraviny jako suché plody (sušené ovoce, ořechy), těstoviny, granule pro domácí mazlíčky a podobné poživatiny. Působí jak přímou škodu spotřebováním poživatin tak mohou být nositeli onemocnění.

Fólie

Fólie pro testování poskytly společnosti Chemosvit a AL INVEST Břidličná, divize TAPA Tábor. Pro balení tak byly k dispozici fólie různého složení, od monofólií PE, až po laminované fólie s hliníkovou vrstvou.

Druhá etapa

 První etapa proběhla již před rokem (balení v Astro Vlašim), o výsledky se podělil Jan Hubert (VÚRV) na CS Packaging Conference – Obaly pro potraviny a kosmetiku letos v únoru. Účastníci konference si mohli prohlédnout i tyto škůdce, o které během konference láskyplně pečovala jeho kolegyně, Marta Nesvorná.

Tomáš Matějovský, Viking Mašek

VIKING MAŠEK

Tomáš Matějovský, ze společnosti VIKING MAŠEK, předvedl, že své profesi rozumí a vertikální balicí stroj Velocity VC 250 se stále vyhřívanými svařovacími čelistmi perfektně vyladil pro balení vzorků do sedmi dosti různých fólií. Bohužel pro balení vzorků musel být výkon stroje surově uškrcen (maximální výkon až 300 sáčků za minutu), viz obr. vlevo.

Dobrou práci v roli experta impulsního svařování předvedl Václav Doležal (SYBA) a tak byly zabaleny vzorky i do osmé fólie (fólie PE a proto impulsní svařování), obr. vpravo. Václav Doležal, SYBA

CS Packaging Conference 2016

Zabalené vzorky poživatin budou nyní pod kontrolou pracovníků VÚRV vystaveny náporu škůdců a budou dlouhodobě sledovány a postupně vyhodnocovány. Lze očekávat, že výsledky budou představeny na CS Packaging Conference v roce 2016. Zájem o prezentaci projevila i Maďarská obalová asociace, která bude na jaře 2016 pořádat mezinárodní obalovou konferenci v Budapešti.