Komise oznámila několik klíčových opatření na podporu provádění nařízení EU o odlesňování, včetně dodatečného dvanáctiměsíčního zaváděcího období, které mají společnosti na přípravu.
Toto prodloužení, pokud bude schváleno Evropským parlamentem a Radou, by posunulo použitelnost zákona na 30. prosince 2025 pro střední a velké společnosti a na 30. června 2026 pro mikropodniky a malé podniky. Cílem tohoto dodatečného času je zajistit, aby průmyslová odvětví a globální partneři byli plně připraveni na vstup nařízení v platnost, a zajistit tak hladký a účinný začátek.

Kromě toho Komise zveřejnila pokyny a třetí vydání často kladených otázek na podporu hospodářských subjektů a zúčastněných stran. Tyto dokumenty objasňují uplatňování pravidel a pomáhají zajistit jednotný výklad. Kromě toho byl zveřejněn strategický rámec pro mezinárodní spolupráci na podporu dodavatelských řetězců nezpůsobujících odlesňování na celém světě a jeho příloha nastiňuje zásady metodiky referenčního srovnávání. Pokyny pro uživatele a formuláře žádostí o školení v informačním systému budou zveřejněny na našich internetových stránkách.

 

Další pokyny pro účinné a pragmatické provádění

Předložené pokyny naplňují závazek Komise poskytnout odkaz na nedávné společné úsilí, do něhož se zapojily zúčastněné strany a příslušné orgány, aby pomohly zajistit jednotný výklad zákona.


Klíčové oblasti, jimiž se zabývají, zahrnují podrobnosti o funkcích informačního systému, aktualizace týkající se sankcí a vyjasnění kritických definic, jako je „zhoršování stavu lesa“, „hospodářský subjekt“ v oblasti působnosti zákona a „uvádění na trh“. Jsou zde rovněž uvedeny další pokyny k povinnostem v oblasti sledovatelnosti.


Pokyny jsou rozděleny do 11 kapitol, které se zabývají různorodými otázkami, jako jsou požadavky na zákonnost, časový rámec uplatňování, zemědělské využití a objasnění oblasti působnosti produktu. Všechny tyto kapitoly jsou podloženy konkrétními scénáři. Kromě toho nejnovější FAQ, rovněž dnes zveřejněné, obsahuje více než 40 nových doplňujících odpovědí na otázky vznesené různými zúčastněnými stranami z celého světa.


Mikropodniky a malé podniky mají prospěch z mírnějšího režimu, který je rovněž podrobně popsán na nové specializované webové stránce.


Transparentní srovnávání zemí a intenzivnější spolupráce s mezinárodními partnery

Komise dnes zveřejňuje zásady metodiky, kterou bude uplatňovat při srovnávacím hodnocení EUDR a která slouží ke klasifikaci zemí na země s nízkým, standardním nebo vysokým rizikem s cílem usnadnit hospodářským subjektům procesy náležité péče a umožnit příslušným orgánům účinně sledovat a vymáhat dodržování předpisů.


Podle použité metodiky bude velká většina zemí na celém světě klasifikována jako „nízkoriziková“. To poskytne příležitost zaměřit společné úsilí tam, kde jsou problémy s odlesňováním akutnější.


S cílem pomoci zajistit hladké provádění nařízení na celém světě předkládají Komise a Evropská služba pro vnější činnost strategický rámec pro zapojení do mezinárodní spolupráce v oblasti nařízení EU o odlesňování. Určuje pět prioritních oblastí činnosti, jako je podpora drobných zemědělců, osm klíčových zásad, například přístup zaměřený na lidská práva, a několik nástrojů provádění, včetně dialogu a financování. Cílem tohoto komplexního rámce bude podpořit spravedlivý a inkluzivní přechod k zemědělským dodavatelským řetězcům bez odlesňování, v nichž nebude nikdo zaostávat. Ačkoli EU ještě více posílí dialog a podporu, úspěch partnerství bude záviset také na závazku partnerů EU plnit globální cíle v oblasti zastavení odlesňování.


Dokončení specializovaného informačního systému

Informační systém, v němž budou podniky registrovat svá prohlášení o náležité péči, je připraven k zahájení příjmu registrací na začátku listopadu a k plnému provozu v prosinci. Hospodářské subjekty a obchodníci se budou moci registrovat a předkládat prohlášení o náležité péči ještě před zahájením uplatňování zákona.


Od lednového pilotního testování systému se 100 společnostmi zavedla Komise několik dalších opatření, mj:


vytvoření jednotného kontaktního místa pro IT podporu zúčastněných stran

vývoj rozhraní, které umožňuje připojení strojů k systému bez nutnosti ručního zadávání údajů; tuto funkci vyvíjí na své straně více než 250 soukromých zúčastněných stran

Podpora při testování geolokačních souborů zúčastněných stran a poskytování zpětné vazby.

Videa a podrobné vícejazyčné pokyny pro uživatele o systému

Školení pro zúčastněné strany: první školení se konalo 25. září v Bruselu, od druhé poloviny října bude probíhat školení online.

 

Další kroky

Komise se domnívá, že díky dnes oznámeným opatřením budou splněny nezbytné podmínky pro hladké provádění:


Dnešní dodatečné pokyny doplní bohatou podporu, která je k dispozici výrobcům, obchodním organizacím a partnerským zemím při jejich přípravách na provádění nařízení, přičemž Komise je i nadále odhodlána pokračovat v dialogu a zapojení, pokud to bude nutné.

Společnosti a další zúčastněné strany se vyzývají, aby dokončily svá připojení, testování a školení pro používání informačního systému.

Komise zintenzivňuje dialogy s většinou dotčených zemí, které přispějí k urychlenému dokončení systému srovnávání zemí prostřednictvím navrhovaného prováděcího aktu do 30. června 2025.

Komise vyzývá Evropský parlament a Radu, aby do konce roku přijaly návrh na prodloužené prováděcí období.

 

Souvislosti

Cílem nařízení EU o odlesňování je zajistit, aby soubor klíčového zboží uváděného na trh EU již nepřispíval k odlesňování a znehodnocování lesů v EU a jinde ve světě. Odlesňování a znehodnocování lesů jsou důležitými faktory změny klimatu a ztráty biologické rozmanitosti, což jsou dva klíčové environmentální problémy naší doby. Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) odhaduje, že v letech 1990 až 2020 ubylo v důsledku odlesňování 420 milionů hektarů lesů, což je plocha větší než rozloha Evropské unie. Na základě míry odlesňování v letech 2015-2020 přichází svět každou hodinu o více než devítinásobek plochy lesa v bruselském Bois de la Cambre nebo každou minutu o trojnásobek plochy Léopoldova parku, který sousedí s Evropským parlamentem v Bruselu.


Spoluzákonodárci přijali zákon v roce 2023, a to drtivou většinou jak v Parlamentu, tak v Radě. V rámci přípravy svého návrhu na rok 2021 Komise provedla veřejnou konzultaci, která přilákala druhý největší počet odpovědí (téměř 1,2 milionu), přičemž naprostá většina zúčastněných stran podpořila ambiciózní přístup včetně povinné hloubkové kontroly.