Mezinárodní strojírenský veletrh - největší veletržní akce ve střední Evropě. Šedá obloha, šedý přístup organizátora, šedý veletrh. Tak nějak lze vidět naši prestižní veletržní akci očima novináře, který může porovnat s blízkým i vzdálenějším zahraničím. Chaotické výstaviště, miš-maš vystavovatelů, nezvládnutá práce s novináři.

Tiskové středisko

Rozdíl několika tříd je mezi tiskovými středisky západně od Aše a zde. Letos v úrovni poskytovaných služeb snad tiskové středisko v Brně kleslo pod pražskou úroveň (a ta byla spíše blíže Kyjevu než Norimberku). To se bumerangově vrací, vystavovatelé nadobro pozbyli víru v přítomnost kvalitních odborných novinářů a v době otevření veletrhu nedodali ani jednu tiskovou zprávu. To, co je viděl na obrázku vlevo jsou tiskové zprávy k veletrhu vydané BVV a dole jsou vidět malé stohy časopisů (ty by naopak měly být k dispozici návštěvníkům).

Ostatně kromě novinářů ze Slovenska, jsou zde i jiní ze zahraničí?

Nomenklatura pouze na papíře

Doby, kdy firmy poskytující logistické služby, průmyslové obaly a balení byly v jedné hale, je zřejmě v nenávratnu. Ostatně s výjimkou snad jednoho vystavovatele už ani žádný výrobce exportních beden na strojírenském veletrhu nevystavoval.

Volná plocha s otazníky

Stánků na volné ploše ve srovnání s minulostí je opravdu poskrovnu. Je proto zarážející, že organizátoři nezvládají ani vymezení míst pro parkující vozidla takovým způsobem, aby nepřekážela návštěvníkům k zmíněným expozicím na volných plochách.

Statistická čísla

Organizátor se snaží ohromit počtem vystavovatelů, číslo 1500 může vypadat magicky pro ČR, ale například jenom na veletrhu obalové techniky v Norimberku je vystavovatelů přes 1400. A v těch strojírenských 1500 je i několik desítek škol…

Matka, macecha či nezvedená dcera?

Je s podivem, že jsme svědky volného pádu brněnského výstaviště, které je ve vlastnictví Messe Düsseldorf, přední evropské veletržní společnosti s aktivitami i na dalších kontinentech. Potenciál vytvořit kvalitní středoevropské výstavní centrum, které by po pádu železné opony přivinulo domácí návštěvníky i návštěvníky z Rakouska, Slovenska Maďarska i Polska, je promarněn…