Společnost Carbios vyrábí první čiré plastové lahve z enzymaticky recyklovaného textilního odpadu. V současnosti se ukazuje, že novým hodnotovým milníkem, je možná zpracovatelnost až 42 milionů tun polyesterových textilií ročně, které se jinak produkují jako odpad.

 

Společnost CARBIOS je průkopníkem nových enzymatických řešení s cílem znovuobnovit životní cyklus plastových a textilních polymerů. Nejnověji oznámila, že úspěšně vyrobila první lahve obsahující 100% recyklovanou purifikovanou kyselinu tereftalovou (rPTA) z textilního odpadu s vysokým obsahem PET. Tento výsledek potvrzuje schopnost Carbiosovy technologie recyklovat textilní odpad a otevírá přístup k dalšímu toku odpadu ve výši až 42 milionů tun ročně v hodnotě přes 40 miliard USD.

 

Zpracování textilního odpadu

"Jsem velmi hrdý na to, že jsme úspěšně transformovali polyesterový textilní odpad na čiré lahve, které mají stejné vlastnosti jako ty vyrobené z panenského PET." Tato významná inovace nám umožňuje rozšířit naše zdroje dodávek, které až dosud sestávaly především z plastového odpadu z PET, “uvedl profesor Alain Marty, hlavní vědecký pracovník společnosti Carbios.

V současné době technologie mechanické recyklace neumožňují efektivní recyklaci oděvního odpadu. Několik textilií, které lze znovu použít, je začleněno do aplikací nižší kvality, jako jsou polstrování, izolátory nebo hadry. Tento proces se nazývá „downcycling“. Naproti tomu průlom vyvinutý společností Carbios umožňuje, aby byla polyesterová textilní vlákna recyklována ve vysoce kvalitní PET, který je vhodný pro výrobu čirých lahví.

 

Inovace spočívá v enzymatickém recyklování

Rozsah technologie je oboustranně použitelný. Pomocí něho lze vyrábět průhledné lahve z polyesterového textilního odpadu nebo naopak z post-spotřebitelských barevných lahví  lze vyrobit např. trička.

Těchto významných výsledků bylo dosaženo v rámci výzkumného projektu CE-PET (Circular Economy PET), jehož je Carbios vedoucím vedle jeho partnerského TWB (Toulouse White Biotechnology). Tento projekt byl financován ADEME (Francouzská agentura pro životní prostředí a energetiku). Proces společnosti Carbios umožňuje využití odpadu nízké hodnoty a dát mu nový život v náročnějších aplikacích - ve zkratce usnadňuje nekonečnou recyklaci plastů a textilií na bázi PET. Tato inovativní technologie recyklace enzymatického odpadu je plně v souladu s evropskými cíli vytvořit oběhové hospodářství a posílit ochranu životního prostředí.