Řada nařízení, mezi nimiž je i EU 2016/161, které vstoupí v platnost v roce 2019, se soustředí i na lepší ochranu pacientů vůči případnému padělání léků. Toto téma je ostatně i aktuální na právě probíhajícím veletrhu Pharmapack, který se koná 1. – 2. 2. v Paříži. V hale číslo 4 zde presentuje společnost Schreiner MediPharm nový typ bezpečnostní etikety.
Německá společnost Schreiner Group GmbH & Co. KG vyvíjí a vyrábí různé typy inovativních etiket, včetně bezpečnostních, které jsou určeny především pro oblast medicíny a farmacie.
„Bookletka“ v roli bezpečnostní etikety
Na výstavišti společnost presentuje multifunkční typ bezpečnostní etikety. Jedná se o vícelistovou (booklet) etiketu s prvky zabraňujícími případnému padělání. Výhodou skládačkového typu etikety je, že lze na její rozšířené ploše poskytnout mnohem více informací.
Mechanická i digitální ochrana
Spodní vrstva Booklet-Label by Schreiner MediPharm obsahuje uzavírací štítek, který při jakékoli manipulaci již není možné 100% vrátit do výchozí polohy, takže signalizuje, že s etiketou bylo manipulováno. Kromě této mechanicko vizuální ochrany je etiketa vybavena třemi digitálními bezpečnostními prvky.
Detekovat padělky lze i pomocí telefonních aplikací
BitSecure využívá novou technologii detekce kopie. BitSecure vzor je ve velmi vysokém rozlišení, ale vyžaduje minimální délku jen několik čtverečních milimetrů, lze jej snadno integrovat např. do vzhledu značky farmaceutického výrobce. Při případné kontrole odchylky kopie od originálu lze zkontrolovat pomocí smartphone aplikace, konvenčního skeneru nebo 2D čtečky čárových kódů a příslušného softwaru. Dalším kódem je KeySecure. Inovativní systém sledování je založen na zašifrovaném 15 místném alfanumerickém kódu a opět práci s příslušnou „smart“ aplikací. Další bezkontaktní identifikaci výrobku zajišťuje zaintegrovaný NFC čip.