Kategorie Přepravních a průmyslových obalů je často spojena s automotivem a zároveň se jedná o „konstrukčně nejsilnější“ kategorii. Exponáty nezklamaly ani letos a z přihlášených, prakticky bezchybných produktů měla komise OR pěkně zamotanou hlavu. A výsledek? Hned sedm vítězů, což je v rámci letošních kategorií rekord.

 

  LDPE smrštitelná fólie - recyklovaná 50% PCR byla do soutěže přihlášena společností Nad Obal a v podstatě již při jejím představování měla porota jasno. Nad Obal materiál vyvinul v exkluzivní spolupráci s firmou ETW vytvořili unikátní LDPE smrštitelnou fólii s obsahem 50% PCR recyklátu, který pochází z 90% z obsahu žlutých popelnic. Na rozdíl od běžně dostupných výrobků s obsahem pouze technologického/průmyslové recyklátu (PIR), PCR fólie reálně snižuje závislost na fosilních zdrojích a prokazatelně redukuje uhlíkovou stopu až o 80% v porovnání s identickými materiály z primárních (virgin) surovin. Revoluční produkt je navíc podložený certifikací od EUCertPlast s plně trasovatelnou historií suroviny, tím lze zákazníkům garantovat jasný původ a složení výrobků.

Přeborník Smurfit Westrock zabodoval v kategorii 3x!

Hned 3 vítězné trofeje si v této kategorii odveze společnost Smurfit Westrock.

SpeedTray pro start up Little Luko je obal se samosvorným dnem a stohovatelnými prvky. A díky konstrukci přináší uživateli nemalé úspory. Balení se zkrátilo z 37 na 13 sekund – to je fofr! Kraftový materiál přidal odolnost proti vlhkosti a udržitelnost. Výsledek? 56% úspora materiálu, 79% snížení CO2 a 30% úspora nákladů na obaly. To vše znamená roční úsporu 387 000 Kč, pro uživatele je to i významný krok k udržitelnosti a expanzi do velkých řetězců.

  Za slovenskou sekci Smurfit Westrock přihlásil (a zvítězil) obalové řešení Mango 2.0, které přináší výraznější efektivitu v procesu balení (časová úspora 45%), rovněž došlo ke snížení objemu obalového materiálu o 29%. Původní lepené řešení (obal + vložka + mřížka) bylo zredukované na jednodílnou nelepenou vložku, snížila se uhlíková stopa samotného obalu CO2 o 5tun/rok. Díky efektivnějšímu uspořádnání je možné ložit na paletovou jednotku o 88 % víc produktů.

  Když Ravensburger oslovil designéry Smurfit Westrock, aby nahradili plastové obaly, nezaváhali, a správně udělali. Výsledkem je 100 % náhrada plastové vložky za lepenkovou, vtipně nazvanou, TipToi vložka. Navíc na silnice vyjede o 63 % kamionů méně. Díky eliminaci plastů a redukci kamionů se snížily emise CO2 o neuvěřitelných 83 %, což je 162 tun. Nezanedbatelná je i úspora 59 % paletových míst. Na logistice tak dokážeme ušetřit 400 000 korun ročně.

  Dvě trofeje poputují do Trutnova

Název „Vitesco Trutnov – Volvo - Boxon - optimalizace obalů“ v podstatě charakterizuje zadání, se kterým se popralo a do soutěže OR přihlásilo Vitesco Technologies Trutnov, Boxon GmbH, Volvo Car Corporation. Původní koncept zámořského balení vodní pumpy EWP3 - karton + jednorázový blistr - nevyhovoval nové konstrukci adaptérů. Navíc na paletě bylo nedostatečné množství kusů. Cílem bylo vyhnout se plastovému obalu a nahradit jej kartonovým separátorem. Díky tomu není nutné oddělovat vnitřní obaly a krabici při vybalování zboží u zákazníka Volvo Cars. To také snižuje množství intralogistiky pro třídění odpadu. Počet kusů na paletě se zvýšil z 96 kusů na 192 kusů u jedné varianty a dokonce na 256 kusů na paletě u menšího dílu. Za dobu životnosti (7 let) projektu bude ušetřeno celkem 25 000 manipulačních jednotek.

  Úspěšným řešením je i další vítězný obal od stejného přihlašovatele, EWP3 – customer one-way tray. Oproti původní variantě se podařilo navýšit počet lůžek v blistru ze 6 na 7 kusů. A to i přesto, že způsob uložení výrobku musel být zachován. Důvodem je potřeba umístit hned několik různých typů natočení „Spiral housingu“ včetně snadného načítání DMC kódu shora. Vylepšená konstrukce spočívá i v náklonu stěn, které totiž nejsou pod obvyklým úhlem 3°, ale pod úhlem větším a to 10°. Dosáhne se tím lepší stohovatelnosti, lze uložit větší množství prázdných blistrů na paletu. Blistry zapadnou hlouběji jeden do druhého, a tak do objemu dvou prázdných blistrů původních se vejde až 8 současných. Větším náklonem stěn se zajistí i snadnější oddělování blistrů ze stohu (blistry se do sebe nezasekávají). Vzniká tak významná úspora při přepravě, místa ve skladu, prostoru na výrobní lince. 

  Přepravní obal NEST-BOX pro svítidla LASVIT

Ve spolupráci se zákazníkem, společností LASVIT, vyvinula společnost BOXMAKER řadu přepravních obalů pro kolekci luxusních svítidel NEBULA. Obal je vyroben z kvalitní 5VVL v kombinaci s netkanou textilií a digitálním potiskem. Netkaná textilie má dvojí funkci – nahrazuje původní pytel do kterého se svítidlo dříve celé zabalilo proti poškrábání, dále tvoří bezpečnou fixaci a aretaci svítidla proti pohybu včetně vytvoření potřebné deformační zóny. Tímto vzniká bezpečné levitující hnízdo uprostřed obalu doplněné rohovými fixacemi z vlnité lepenky.