Ve dnech 28. – 29. dubna 2016 se uskutečnil první ročník konference ObalTrend, akce, jenž byla projektem společností Bottling Printing, Alvey Manex a Ekobal, kteří tímto prostřednictvím předali účastníkům své zkušenosti z oblasti automatizace balení, značení a dalších souvisejících procesů. Akce pod odbornou kuratelou Obalového institutu Syba je také součástí vzdělávacího projektu OBALOVÁ AKADEMIE.

Průzkum témat před konferencí

Přednášející sestavili své prezentace na základě průzkumu provedeného před samotnou akcí. Na jeho výsledcích bylo možné reagovat na požadavky firem a zaměřit se na problémy, se kterými se nejčastěji setkávají, například:

  • Použít tiskovou technologii LASER nebo INK JET?
  • Jaké jsou nekalé obchodní praktiky spojené s balicím materiálem?
  • Jaký software použít pro vyhodnocování provozních statistik balicích linek?

Project Corner

Vzhledem k tomu, že problematika automatizace balení a značení materiálu je velmi obsáhlá, byla během programu organizátory spuštěna mobilní aplikace, díky které mohli účastníci v průběhu přednášek, vznášet své dotazy pomocí svého mobilního telefonu. Pokud ovšem někteří preferovali osobní setkání se zástupci přednášejících firem, mohli se s nimi setkat v konzultačním koutku Project Corner a zde svůj problém individuálně probrat s odborníky.

Zázemí poskytnuté Eliškou

Konference probíhala v Hotelu Eliška, který poskytl své prostory jak na prezentování, ubytování, tak k večerní zábavě. Součástí programu byla připravena degustace vín za doprovodu tradiční cimbálové muziky. Večer byl okořeněn návštěvou iluzionisty Roberta Foxe, který návštěvníky bavil svými originálními – moderními iluzemi v jejich bezprostřední blízkosti. O hodinky, pověst, peníze či čest nikdo nepřišel.

Linka s robotem

V pátek, v druhý den konference, byla pro návštěvníky připravena expozice technologií v prostorách showroomu jednoho z pořadatelů. Zde byla připravena část linky, která byla složena z robotického ramene společnosti Fanuc, paletových dopravníků společnosti Alvey Manex, aplikátoru etiket, laseru a ink-jet tiskárny od společnosti BOTTLING PRINTING, dále kamerového systému kontroly značení Cognex, poloautomatické ovinovačky WMS Evident a testovacího zařízení pro sledování stability palet, obě zařízení od společnosti Ekobal.

Účastníci z Česka i Slovenska

Konferenci navštívilo více než 100 účastníků, jak z Česka, tak ze Slovenska, a to především z řad výrobců baleného zboží. Během programu bylo možné zde shlédnout 11 přednášek.