Z malé rodinné firmy založené v garáži se během téměř tří dekád stal lídr na českém, ale i evropském trhu slavnostního osvětlení. Poslední Vánoce společnost zdobila města a obchodní centra již ve 13 zemích a o těch letošních by skóre mělo být zase o něco vyšší. Za jejím úspěchem a expanzí stojí poctivé řemeslo, jasný rukopis a špičková kvalita.
Rodinný podnik založil v garáži před téměř třiceti lety Vítězslav Poláček. Postupně se k němu připojila manželka Eva, která je duší celého příběhu, a také syn Vítězslav, jenž má na starosti především zahraniční trhy a inovace. Z malého zázemí společně vybudovali tuzemského lídra v oblasti svátečního a dekorativního osvětlení, který dnes dominuje nejen českému trhu, ale stále výrazněji se prosazuje i v zahraničí. O loňských Vánocích tak byla díla značky Decoled k vidění ve 13 evropských zemích. Tým z Dobrovíze měl loni napilno – pod jeho rukama vzniklo přes 700 zakázek, z nichž tři stovky patřily k velkým projektům. A obrat společnosti za sezonu 2024/2025 dosáhl částky kolem 290 milionů korun.
V loňském roce firma zaujala i v Maďarsku
V roce 2024 Decoled vyprávěl světelné příběhy v sedmi českých městech, třech slovenských, německém Chemnitzu, dále například ve Francii a Irsku. Novinkou se pak stala světelná expozice v královském paláci Gödöllő v Maďarsku. Právě Maďarsko se stalo novým trhem, kam se v roce 2024 česká společnost etablovala. A zdejší instalace v rámci projektu Světla vyprávějí se zařadila mezi ty nejdůležitější
a nejzajímavější, které firma dělala. A čím je palác Gödöllő, ležící asi 20 kilometrů od Budapešti, tak výjimečný? Patří k nejnavštěvovanějším místům v Maďarsku a proslavil se jako letní sídlo Habsburků a oblíbené útočiště císařovny Sisi. Právě její příběh se stal ústředním motivem celé instalace.
Z Čech k zahraničním trhům
Na domácí půdě pak nejzásadnější projekty najdete v hlavním městě. Výkladní skříní společnosti je každoročně vánoční strom na Staroměstském náměstí.
Decoled však není jen symbolem českých Vánoc. Své umění uplatňuje, jak již bylo uvedeno, i v zahraničí. Zdobí města jako Paříž, Marseille či Bordeaux. Vánoční kouzlo české výroby můžete zažít také v Belgii, Irsku, Německu nebo Slovinsku. Mezi největší a nejvýznamnější projekty v zahraničí patří ty francouzské. Jedním z nich je výzdoba pasáže Du Havre v Paříži, důležitého komerční centra v centru města. Ojedinělá byla také výzdoba obchodního centra San Quentin na předměstí Paříže či světelná instalace v historické komerční budově Docx Village v centru Marseille. V roce 2025 se Decoled v rámci expanze zaměří především na maďarský trh, k němuž přibydou také Chorvatsko, Slovinsko a Švýcarsko.