Společnost Viking Mašek je přední světový výrobce balicích strojů. Vyvíjí a vyrábí inteligentní balicí technologie v nejvyšší kategorii, které splňují nejpřísnější požadavky trhu. Díky celosvětové síti obchodních zastoupení, servisu a podpory, Viking Mašek patří mezi špičky na světovém trhu s balicím stroji a zároveň patří i mezi firmy se společenskou zodpovědností k životnímu prostředí.

 

Viking Mašek již od počátku vyvíjí stroje s ohledem na ochranu životního prostředí. Počínaje snižováním spotřeby elektrické energie, přes zvyšování výkonu strojů a uplatňování výroby nezatěžující životní prostředí. 

Za firmu Viking Mašek odpovídal v našich SYBA blog news obchodní ředitel společnosti Lukáš Mašek.

 

-        Jaký je váš osobní pohled (či pohled z pozice firmy) na udržitelnost?

LM: Udržitelnost je v současné době velmi skloňované slovo. Bohužel pro některé společnosti je to jenom fráze, nebo marketingový tah, ale my ve Viking Mašek nebereme tuto problematiku na lehkou váhu. Nejen proto, že jsme největším českým výrobcem balících strojů, a měli bychom jít ostatním příkladem, ale proto, že si skutečně uvědomujeme, že je nutné se koukat do budoucnosti, a řešit už nyní problémy a těžkosti, kterým budou čelit naše děti.

 

-        Jaké body v rámci problematiky Udržitelnosti vaše firma v současnosti řeší nebo má v úmyslu řešit?

LM: Zde bych si dovolil to rozdělit na dvě úrovně. Zaprvé, to, co dokážeme ovlivnit. I naše stroje se snažíme navrhovat s ohledem na co nejlepší výsledek a jak nejlépe přispět ke zlepšení stavu. U našich strojů používáme nízko energeticky náročné komponenty, u většiny strojů nabízíme rekuperaci energie, tj. při brždění motorů jsme schopni rekuperovat energii a opětovně ji využít, vyvíjet stroje s co největší účinností atd. Etický kodex společnosti vyžaduje, aby i naši dodavatelé brali toto téma vážně, a dodávali komponenty, které k tomu přispějí. Toto Vám budou tvrdit v zásadě všichni výrobci strojů, ale např. společnost Viking Mašek byla jedním z prvních na trhu výrobců balících strojů, kdo přišel na trh se zpětnou rekuperaci energie. A to v době, kdy se toto téma vůbec neřešilo.

Nadále jsme například do jednoho našeho závodu nainstalovali solární panely pro využití sluneční energie, do ostatních dvou továren plánujeme tuto investici v krátké době také.  A nejen to. Snažíme se opravdu kde to může, abychom snížili uhlíkovou stupu po nás.

A v druhé rovině velice úzce spolupracujeme s několika výrobci obalových materiálů na testování a vývoji nový obalů, kterou jsou více ekologické. Například společně s jednou německou společností testujeme nové papírové obaly, které jsou 100% recyklovatelném, ale zároveň poskytují dostatečnou ochranu zboží před okolními vlivy jako je kyslík ve vzduchu, vlhkost, atd. Zároveň ale musí tento obalový materiál být schopen fungovat i při vysokých balících rychlostech, a jelikož toto všechno není jednoduché skloubit dohromady, vyvíjíme speciální technologie a úpravy strojů, aby byl zákazník vždy spokojen. Zároveň ale musíme hledět i na fakt, že máme přes 7 tisíc strojů, které u našich zákazníků pracují, a chceme, aby i tyto starší stroje mohly být v budoucnu upraveny na tyto nové obalové materiály.

V minulosti jsme i vyvíjeli stroje a společně s jedním předním výrobcem obalového materiálu dodávali řešení pro balení kompostovatelné folie, které byla 100% biologicky odbouratelná, a nezatěžovala životní prostředí.

Pro noho našich zákazníků upravujeme i jejich stroje, aby mohli balit na ekologičtější či papírové folie. Je toho opravdu mnoho.

 

-        Můžete uvést některé konkrétní vaše řešení, na kterém lze udržitelnost demonstrovat?

LM: Je toho opravdu více, a pokud by měli někteří zákazníci zájem, mohou se kdykoliv na náš obchodní tým, který jim dokáže nabídnou nějaké řešení.

 

-        Co by pomohlo (legislativně, sociálně apod.) k lepšímu pochopení a realizaci udržitelnosti v praxi?

LM: Toto je dobrá otázka. Zaprvé, důležitější je konat, než o tom jen mluvit. Ale je potřeba veřejnost informovat o tomto problému, poukazovat na tento problém a vysvětlit možnosti, co máme a co bychom měli udělat. Udržitelnost sama o sobě bez skutků je jen prázdné slovo. Je potřeba si uvědomit, že udržitelnost přinese větší náklady, bude něco stát, ale nesmíme se toho zaleknout. Lidé by měli pochopit, že chovat se zodpovědně není jenom o tom být slušným člověkem, pomáhat a plnit sliby, ale i tom, že musíme koukat do budoucnosti, myslet na naše děti a jak oni o v čem budou žít, s čím se budou potýkat oni. Jak se říká „po nás potopa“ je to nejhorší, co bychom jim mohli udělat.