Barva hraje v rozhodování spotřebitele velkou roli. Tvrdí se, že často tvoří i více než 80% vizuálního vjemu. Barva hraje velkou roli i při rozeznávání značky. Z důvodů co nejpřesnější barevné věrnosti, je nutné pracovat, co s nejkvalitnějšími proměřovacími přístroji, především spektrofotometry.  V 1. čtvrtletí letošního roku bylo představeno hned několik novinek.

Ideální spektrofotometr by měl umět vnímat barvu jako lidské oko, ale dokáže ji vyhodnocovat matematicky. Moderní spektrofotometry jsou obvykle navrženy tak, aby poskytovaly stabilní srovnání barevných odstínů u všech materiálů a výrobků, u nichž je kontrola barevnosti důležitá. 

Spectro LFP qb se představuje

Společnost Barbieri uvedla nově na trh nový spektrofotometr Spectro LFP qb. Systém obsahuje ultra-přesné spektrální jádro, tři zdroje světla pro jednotné osvětlení povrchu média ze tří různých úhlů a sedm LED. Naměřené barvy jsou okamžitě zobrazeny na dotykovém displeji, nebo mohou být spektrální hodnoty přenášeny do počítače přes USB pro další zpracování.

X-Rite a MetaVue

Společnost X-Rite Incorporated, globální lídr v oblasti barevného měření, a její dceřiná společnost Pantone LLC, oznámila rozšíření svého portfolia o bezdotykové zobrazovací spektrofotometry MetaVue ™, kterí jsou přizpůsobené především potřebám plastů, oblasti kosmetiky a potravinářského průmyslu. MetaVue VS3200 je první bezkontaktní přístroj pro průmyslové aplikace, který kombinuje barevné zobrazení a spektrofotometrii.

Trochu technických údajů

Přístroj má nastavitelnou velikost clony v rozmezí od 2 mm do 12 mm, což umožňuje měření široké škály vzorků. MetaVue VS3200 je integrován s programem X-Rite Color iMatch a barevným iQC softwarem pro rychlé přesné barvení a efektivní řízení kvality. Zařízení může ukládat vzorové obrázky, poskytovat audit či vyhledávat obrázky pro budoucí použití. Pracuje také s existujícími pracovními postupy a je i kompatibilní s X-Rite VS450 a 964.