Letošní Obal roku byl z hlediska počtu zajímavých exponátů velmi štědrým. Rozhodování neměla porota snadné a lehké nebylo ani rozhodování o nejvyšších cenách – zlaté, stříbrné  a bronzové ceně předsedkyně poroty. Nakonec byly uděleny dokonce ceny 4 (dvakrát bronzová). Pojďme se na našich stránkách každý týden postupně podívat k jednomu z hlavních vítězů.

 

Bronzovou cenu dostali letos hned dva vystavovatelé. Jedním z nich byl i Smurfit Kappa Štúrovo, který ji obdržel za konstrukčně holisticky pojatý obal na jemnou elektroniku pro e-commerce.

 

Při návrhu byl kompletně změněn původní koncept plastového balení (které bylo dokonce ze tří různých obalových materiálů – PET, PS a lepenka) za plnohodnotně ekologické lepenkový. Při tom se navíc podařilo i zvýšit bezpečnost produktu vůči poškození i celkovou logistickou efektivitu ložení na paletě. O obalu více je možné se dočíst přímo na našich stránkách zde.

Vítězné firmě ze Slovenska jsme položili pár otázek, na které nám odpověděl Julius Mazan, Innovation Manager.

 

- jaké byly hlavní důvody výběru přihlášení konkrétního vítězného exponátu (obnovitelný e commerce na jemnou elektroniku) do soutěže OR? 

JM: Dovod bol jednoduchy, videli sme v tomto rieseni fantaziu, zaroven obrovsku pridanu hodnotu v smere udrzitelnosti – poukazat na neobmadzene moznosti alternativnych rieseni (papier namiesto plastu). V neposlednom radi - chceli sme vyhrat :-)

 

-  zúčastňujete se pravidelně soutěže OR, ev. Kolikrát?

JM: S kratkou prestavkou medzi 2012-2017 sa opat pravidelne zucastnujeme.

 

- jaký význam má pro vás, ev. obecně soutěž OR na českém trhu? 

JM: OR je jednina obalova sutaz (pokial viem) v Cesko-Slovensku, cez ktoru je możne prezentovat inovativny pristup k baleniu. Pre spolocnost to ma velku PR hodnotu, zaroven tato sutaz posobi ako interny motivator pre nasich dizajnerov, który sa v nej radi zucastnuju. Myslim si, ze OR je zatial malo vnimany na Slovensku, toto by sa mohlo viac spropagovat, resp urobit mozno raz za cas hodnotenie, resp vyhlasenie vysledkov na Slovensku – tym sa rozsiri posobnost tejto sutaze viac na cele Česko-Slovensko.

 

- zvažujete účast i v dalším ročníku? 

JM: Urcite ano

 

Za celou obalovou asociaci velmi blahopřejeme a už teď se těšíme, co zajímavého nám Smurfit Kappa představí v dalším ročníku soutěže Obal roku 2021.