Potravinářská komora ČR uspořádala koncem října odborný seminář tematicky zaměřený na problémy obalů a odpadů. Takováto akce je dobrou platformou pro výměnu názorů poznatků, náhledů i vizí a trendů. Prezentace paní Soni Jonášové, Institut Cirkulární Ekonomiky, z.ú., na tomto semináři byla veselá i smutná zároveň. Cirkulární obal, klíčový pojem, který na seminář přinesla, nedokázala definovat, uchopit. Bulvár.
Cirkulární obal = každý obal
Na otázku, zda je cirkulárním obalem obal prodejní, jak je definován zákonem o obalech, odpověděla: Ano.
Na otázku, zda je cirkulárním obalem obal skupinový, jak je definován zákonem o obalech, odpověděla: Ano.
Na otázku, zda je cirkulárním obalem obal přepravní, jak je definován zákonem o obalech, odpověděla: Ano.
Nevím, zda paní Jonášová má maturitu z matematiky (tato byla v posledních letech prosazována i důvodů osvojení si základů logiky), ale z výše uvedeného plyne, že každý obal, jak jej chápe naše základní obalová environmentální právní norma (zákon o obalech) je cirkulárním obalem. Tudíž všechny obaly jsou cirkulární, není co řešit a samotný pojem cirkulární obal je nadbytečný.
Nezájem o znalosti
Je charakteristické, že paní Jonášová nezůstala na ostatní přednášející. Je to nejen pohrdání k těmto lidem, ale dobrovolná izolace od znalostí, jiných pohledů na problémy a možnosti porozumění souvislostí.
Cirkulární
Cestu autem z Goudy na letiště Schiphol, kde bylo jednání European Packaging Institutes Consortium, mně holandský kolega Michael Niuewesteeg názorně vysvětloval jeho pojetí cirkulární ekonomiky: jezdili jsme na kruhovém objezdu několik koleček, nikam jsme se neposunuli… Cirkulární evropská kampaň se mi čím dál, tím více jeví jak skvělá ruská diverzní akce. Číňané si mnou ruce a kolonizují Afriku. A USA jdou za vůdcem, který jim slibuje, že budou The First.