Na světě probíhá řada soutěží, které jsou zaměřené na design obalů. V ČR je nejprestižnější z nich Obal roku, který má již pro tento rok registraci otevřenou a určitě ani letos nebudou chybět excelentní produkty našich výrobců, které překvapí nejenom svým perfektním provedením, ale i často velice nápaditým designem.  Inspirativnímu designu, tentokrát zahraničnímu, se budeme tento týden věnovat i v našich aktualitách.

Jednou z předních evropských soutěží mladých talentů zaměřenými na design obalů je Pro Carton Young Designers Award a tato soutěž je již pro letošní rok pro začínající designery i studenty rovněž otevřena. Bližší informace pro zájemce lze nalézt zde. Některé vítězné i přihlášené exponáty z loňského roku by však mohly inspirovat i profi designéry a producenty.

Mladí designéři cítí environmentální zodpovědnost

U řady finalistů se i v rámci nápaditého designu objevuje snaha eliminovat environmentální zátěž. Holistický přístup je ostatně vidět i na jednom z vítězných obalů na vlasovou péči Alomia (designéři: Marie Falk, Lisa Dahlström, Henrik Bergqvist). Obal, díky použité lepence, redukuje odpad a zjednodušuje recyklaci. Atraktivní vzhled navíc výrazně může podporovat i brand produktu.    

Tak trochu jiná slánka i pepřenka..

Osobně mě více než další (i když opravdu zdařilé) vítězné obaly v podobě dvousáčku pro fastfood či festivalové využití či grafiticky tak trochu origami obal s názvem La Papp window blinds, zaujali i někteří další finalisté. Jedním z nich bylo i netradiční lepenkové provedení slánky a pepřenky (Anytime with me, Kaori Agematsu) či vtipný, minimalistický Knickerboxers na spodní prádlo. V případě, že se chcete seznámit i s dalšími zajímavými designy, stačí kliknout na odkaz zde.