Mondi, světový lídr v oblasti udržitelných obalů a papíru, vyvinul ve spolupráci s biomateriálovými inženýry nové nátěrové řešení založené na vedlejších produktech zemědělského průmyslu. Toto inovativní řešení bio-cirkulárního nátěru je první svého druhu a předpokládá se, že bude schopno nahradit tradičně používané plastové povlaky.

 

Nový typ nátěru reaguje na poptávku současného trhu. Je vyrobený z obnovitelných rostlinných materiálů, zejména zbytků ze zemědělského průmyslu, eliminuje tedy potřebu fosilních surovin. Podle následného hodnocení životního cyklu se ukázalo, že uvedení materiálu traceless® na trh vede k celkovým 76% úsporám skleníkových plynů (od získávání zdrojů až po likvidaci), pokud je materiál použit jako náhrada za původní PET. V případě, že se uvažuje pouze fáze výroby a likvidace, tyto úspory dosahují až 95 %. Materiál je také certifikován pro domácí kompostovatelnost podle DIN CERTCO podle NF T51-800.

 

traceless® se představuje

Společná práce společnosti Mondi a traceless na tomto produktu začala v roce 2021 a spojila přední světové odborné znalosti: znalosti společnosti Mondi v oblasti řešení potahování papíru a balení a odborné znalosti společnosti traceless v oblasti materiálových řešení založených na přírodních polymerech. Potahové granuláty jsou vyráběny v poloprovozu a jsou následně aplikovány na sulfátový papír Mondi. Proces probíhal ve výzkumném a vývojovém centru Mondi pro další testování natíraného papíru v laboratořích společnosti. Předpokládaná výroba v průmyslovém měřítku bude probíhat v Hamburku.

 

Biologický nátěr bude dále optimalizován pro další obalové aplikace

Testy potvrdily, že kraftový papír s traceless® odolá vodě, kyslíku a tuku a zároveň nabízí dobré tiskové schopnosti pro různé zákazníky. Současně je cílem vyvinout řešení, které je také recyklovatelné ve stávajících recyklačních tocích po celé Evropě. V současné době jsou vlastnosti biologického nátěru dále optimalizovány a dolaďovány, aby bylo řešení vhodné pro různé obalové aplikace pro různé koncové trhy, jako je elektronický obchod, mražené potraviny, tučná a nemastná jídla apod. Cílem je dosáhnout obalového řešení, které lze škálovat pro řadu různých průmyslových odvětví a významně snížit emise skleníkových plynů v průběhu životního cyklu obalů.