Evropská komise má v úmyslu zjednodušit nařízení EU o odlesňování a snížit administrativní zátěž a náklady o 30 %, a to zveřejněním nových pokynů předtím, než zákon vstoupí v platnost koncem tohoto roku.

Očekává se, že aktualizace často kladených otázek a pokynů k nařízení poskytnou společnostem, orgánům členských států a partnerským zemím větší jasnost, protože prokazují, že jejich produkty nevedou k odlesňování. Obojí je navrženo tak, aby reagovalo na zpětnou vazbu od podniků, průmyslu, členských států a partnerských zemí a harmonizovalo provádění nařízení v celé EU.

 

V reakci na obavy průmyslu se zjednodušující opatření snaží snížit počet prohlášení o náležité péči, která musí společnost podat, a usnadnit a zefektivnit zadávání údajů pro všechny uživatele.

 

Velké společnosti nyní mohou znovu používat stávající prohlášení o náležité péči při zpětném dovozu zboží, které bylo dříve na trhu EU, čímž se sníží množství informací, které musí předkládat do odpovídajícího IT systému.

 

Obdobně nyní mohou společnosti předkládat prohlášení o náležité péči každoročně, nikoli pro každou šarži nebo zásilku uvedenou na trh EU; a zmocněný zástupce může předložit prohlášení o náležité péči jménem členů skupin společností.

 

Komise rovněž upřesnila definici „ověření“, že byla provedena due diligence. Minimálně se od velkých společností v navazujících odvětvích očekává, že budou shromažďovat referenční čísla prohlášení o due diligence od svých dodavatelů a používat je pro svá vlastní podání prohlášení o due diligence, což by mělo celkově zjednodušit tento proces.

 

Tato opatření budou podpořena veřejně dostupným aktem v přenesené pravomoci, v němž se má zjednodušit a vyjasnit oblast působnosti nařízení. Jsou poskytnuty pokyny pro konkrétní kategorie produktů v naději, že pomohou hospodářským subjektům a orgánům vyhnout se zbytečným administrativním nákladům.

 

Prostřednictvím prováděcího aktu se rovněž dokončuje systém srovnávání zemí; ten bude údajně přijat „nejpozději do 30. června 2025“ poté, co Komise povede jednání s členskými státy.

 

Očekává se, že tato opatření celkově sníží administrativní zátěž a náklady společnosti odhadem o 30 %. Předpokládá se, že splní závazek Komise vůči Evropskému parlamentu a Radě „a zároveň zaručí regulační jistotu v mezích nařízení“.

 

Vzhledem k tomu, že se již předpokládá, že nařízení dosáhlo „pozitivního“ pokroku v prevenci odlesňování, změny klimatu a ztráty biologické rozmanitosti, doufá se, že revize usnadní „jednoduché, spravedlivé a nákladově efektivní“ provádění pro všechny aktéry v tomto odvětví.

 

Komise prohlašuje svůj záměr i nadále reagovat na zpětnou vazbu od zúčastněných stran, členských států a partnerských zemí a poskytovat další pokyny, kdykoli to bude nutné. Tvrdí, že posílila dialog a podpořila přípravu prostřednictvím specializovaných setkání a online školení v souladu se svým strategickým rámcem pro spolupráci a zapojení.

 

Bylo poskytnuto více než 50 webinářů, 15 500 míst pro online školení a různá online videa v několika jazycích, která zúčastněné strany provedou používáním příslušného informačního systému. Pro seznámení je k dispozici také školicí systém.

 

Iniciativa Team Europe pro hodnotové řetězce bez odlesňování rovněž shromáždila údajně 86 milionů eur na podporu partnerských zemí v jejich přechodu na udržitelnější, bezodlesňující a legální hodnotové řetězce.

„Jsme odhodláni uplatňovat pravidla EU týkající se odlesňování v duchu úzkého partnerství, transparentnosti a otevřeného dialogu,“ uvedla Jessika Roswallová, komisařka pro životní prostředí, vodohospodářskou odolnost a konkurenceschopné oběhové hospodářství. „Naším cílem je snížit administrativní zátěž pro společnosti a zároveň zachovat cíle nařízení.

 

„Budeme i nadále velmi úzce spolupracovat se všemi zúčastněnými stranami, abychom zajistili, že naše pravidla povedou ke snížení globálního odlesňování a degradace lesů co nejméně zatěžujícím způsobem pro společnosti.“

 

Úsilí průmyslu se také snažilo zmírnit dopad odlesňování. WWF dříve spolupracovala se společností SIG na obnově 25 hektarů v malajsijském lesním komplexu Ulu Muda a zlepšení hospodaření na více než 170 000 stávajících hektarech; partneři od té doby zahájili projekt na ochranu lesních krajin v Thajsku v souladu s cílem SIG vytvořit, obnovit, chránit nebo zlepšit hospodaření na 650 000 hektarech lesa do roku 2030.

 

Naopak společnost Hagens Berman podala hromadnou žalobu na společnost Procter & Gamble. Společnost údajně používala zavádějící environmentální tvrzení na svém toaletním papíru Charmin, aby „maskovala“ své „rozsáhlé praktiky odlesňování“ v kanadských boreálních lesích.

 

V dalších zprávách Evropská komise začátkem tohoto roku představila svůj Konkurenční kompas. Tento strategický rámec kombinuje úsilí o konkurenceschopnost a klimatickou neutralitu prostřednictvím opatření na podporu inovací, výroby, a prodej technologií, služeb a čistých produktů na jednotném trhu EU.