Návrh nařízení o obalech a obalových odpadech (PPWR) vydaný Evropskou komisí (EK) dne 30. listopadu 2022 se blíží ke svému dokončení a má být přijat do konce roku 2024. Nařízení vstoupí v platnost 20 dní po zveřejnění v Úředním věstníku Evropské unie (OJEU) a začne se uplatňovat 18 měsíců po jeho vstupu v platnost (EIF), přičemž některé požadavky budou mít delší přechodná období. PPWR zruší a nahradí současnou směrnici o obalech a obalových odpadech 94/62/ES (PPWD).

 

Přechod od směrnice k nařízení má zajistit větší harmonizaci v implementaci opatření mezi členskými státy EU. Zatímco směrnice stanoví cíle a povinnosti, jejich způsob implementace je ponechán na rozhodnutí národních orgánů, což vedlo k výrazným rozdílům mezi členskými státy, zejména v oblasti rozšířené odpovědnosti výrobce (EPR) a povinností týkajících se environmentálního označování. Oproti tomu nařízení jsou účinná napříč všemi členskými státy, což tento problém eliminuje.

 

Kromě větší harmonizace má PPWR přinést významné změny v legislativním rámci pro obalové odpady v EU, včetně stanovení ambiciózních cílů, podpory vysoce kvalitní recyklace v uzavřeném cyklu a snížení potřeby primárních přírodních zdrojů. Tento článek se zaměřuje na některé významné změny navrhované v PPWR.

 

I. Návrh obalů
A. Látky vzbuzující obavy

PPWR, jak je navrženo, zakáže uvádění potravinových obalů na trh EU, pokud obsahují per- a polyfluorované alkylované látky (PFAS) v koncentracích převyšujících tyto limitní hodnoty:

25 ppb pro jakýkoli PFAS při cílené analýze
250 ppb pro součet PFAS zjištěný cílenou analýzou
50 ppm pro PFAS (včetně polymerních PFAS)


Toto je v souladu s návrhem Evropské agentury pro chemické látky (ECHA) na všeobecné omezení PFAS a bude platit od data uplatnění PPWR. EK provede hodnocení, zda je nutné omezení PFAS v PPWR změnit nebo zrušit, do čtyř let od EIF.

 

PPWR zachová omezení těžkých kovů stanovená ve směrnici PPWD, která omezují obsah olova, kadmia, rtuti a šestimocného chromu na celkovou koncentraci nepřesahující 100 mg/kg v obalech nebo jejich součástech.

 

Do 31. prosince 2026 musí EK ve spolupráci s ECHA připravit zprávu o látkách vzbuzujících obavy (SoCs) v obalech/komponentech obalů, aby zjistila, do jaké míry negativně ovlivňují opětovné použití nebo recyklaci materiálů nebo chemickou bezpečnost. Tato zpráva může uvést seznam SoCs přítomných v obalech a jejich součástech, které by mohly představovat nepřijatelné riziko pro lidské zdraví.

 

B. Recyklovatelnost

PPWR bude vyžadovat, aby všechny obaly byly recyklovatelné. Do 1. ledna 2028 musí EK přijmout delegované akty, které mimo jiné stanoví kritéria návrhu pro recyklaci (DfR) a stupně výkonnosti recyklace. Do 1. ledna 2030, nebo 24 měsíců po EIF zmíněných delegovaných aktů (podle toho, co nastane později), musí všechny obaly uváděné na trh splňovat kritéria DfR. Obaly s recyklovatelností pod 70 % nebudou považovány za recyklovatelné (musí být zařazeny do stupně A, B nebo C podle tabulky 3 přílohy II PPWR).

 

Do 1. ledna 2030 musí EK přijmout prováděcí akty stanovující metodiku pro hodnocení recyklace v rozsahu pro jednotlivé kategorie obalů. Do 1. ledna 2035, nebo 5 let po EIF zmíněných prováděcích aktů (podle toho, co nastane později), musí být všechny obaly recyklovány „v rozsahu“.

 

Důležité je, že poplatky za rozšířenou odpovědnost výrobce (EPR) budou modulovány podle výkonnostní třídy.

 

Určité výjimky z tohoto požadavku se vztahují na potravinové obaly. Například existují výjimky pro citlivé obaly, jako jsou obaly pro kojeneckou výživu a pokračovací kojeneckou výživu, potraviny na bázi zpracovaných obilovin a dětské potraviny a potraviny pro zvláštní lékařské účely. Takzvané „inovativní obaly“ mohou být také dočasně vyňaty z povinnosti po předchozím oznámení příslušnému orgánu.

 

C. Recyklovaný obsah v plastových obalech

PPWR navrhuje zvýšení podílu recyklovaného obsahu v plastových obalech. Například v plastových částech citlivých obalů, mezi něž patří i obaly potravin, jsou stanoveny závazné cíle pro podíl recyklovaného obsahu získaného z odpadu po spotřebě.


Výjimky z tohoto požadavku zahrnují kompostovatelné obaly a jakoukoliv plastovou část, která představuje méně než 5 % celkové hmotnosti celého obalu.

 

Za zmínku stojí, že do tří let od EIF PPWR musí EK přezkoumat stav technologického rozvoje a environmentální výkonnost bio-plastových obalů. Na základě této revize může EK připravit legislativní návrh, který by umožnil používání bio-plastů jako náhrady za odpadní plasty, pokud nebudou dostupné vhodné technologie pro obaly potravin v souladu s nařízením (EU) 2022/1616.

 

D. Minimalizace obalů

PPWR bude vyžadovat, aby byly obaly omezeny na minimum potřebné k zajištění jejich funkčnosti do 1. ledna 2030. Obaly, které nejsou nezbytné pro splnění určitých výkonnostních kritérií a obaly určené pouze ke zvýšení vnímaného objemu, budou zakázány, pokud nebudou podléhat ochraně zeměpisných označení původu podle práva EU. PPWR bude také vyžadovat, aby prázdný prostor v obalech byl snížen na minimum nezbytné. Dále budou mít hospodářské subjekty, které dodávají produkty konečnému distributorovi nebo koncovému uživateli v seskupených obalech, přepravních nebo e-commerce obalech, povinnost zajistit, že poměr prázdného prostoru v obalech vůči zabalenému produktu nepřesáhne maximálně 50 %.

 

E. Omezení některých formátů obalů

PPWR, jak je navrženo, zakáže několik typů jednorázových obalů, včetně:

 

  • Jednorázové plastové obaly používané maloobchodníky ke sdružování zboží prodávaného v plechovkách, plechovkách, kelímcích, vaničkách a balíčcích, které jsou navrženy tak, aby umožňovaly nebo podporovaly nákup více než jedné porce
  • Jednorázové plastové obaly pro předbalené čerstvé ovoce nebo zeleninu o hmotnosti menší než 1,5 kg.
  • Členské státy mohou poskytnout výjimky, pokud je to nutné, například aby se zabránilo ztrátě vody, ztrátě turgidity, mikrobiologickým rizikům nebo fyzickým nárazům
  • Jednorázové plastové obaly pro potraviny a nápoje, které jsou plněny a konzumovány v prostorách hotelů, restaurací a cateringových zařízení (HORECA)
  • Jednorázové plastové obaly v sektoru HORECA obsahující jednotlivé porce nebo dávky (například smetánky do kávy, cukry, omáčky)

 

F. Cíle pro opětovné použití a doplňování

PPWR ukládá podnikům využívajícím opakovaně použitelné obaly povinnost účastnit se jednoho nebo více systémů pro opětovné použití, které splňují specifické požadavky (pro systémy uzavřené smyčky a otevřené smyčky). Členské státy budou muset do 1. ledna 2029 zajistit zavedení systémů zálohování a vracení (DRS) pro:

Jednorázové plastové lahve na nápoje o objemu do 3 litrů
Jednorázové kovové nádoby o objemu do 3 litrů
Existuje mnoho požadavků v PPWR, jejichž cílem je podpora řešení pro opakované použití nebo doplňování. Například:

24 měsíců po EIF budou mít distributoři v sektoru HORECA povinnost nabízet možnost doplnění do nádob spotřebitele bez dalšího poplatku a informovat spotřebitele o dostupnosti možnosti doplnění
36 měsíců po EIF budou mít distributoři v sektoru HORECA povinnost poskytovat opakovaně použitelné obaly bez dalšího poplatku a informovat spotřebitele o této možnosti.
Jsou stanoveny také cíle pro opakovaně použitelné transportní a prodejní obaly pro přepravu, přičemž některé z těchto požadavků jsou kontroverzní (například navrhované požadavky na opakované použití smrštitelných fólií pro palety, přestože průmysl tvrdí, že technické opakované použití těchto fólií pro palety není možné).

 

G. Prohlášení o shodě a technická dokumentace

PPWR specifikuje požadavky, které musí výrobci obalů splnit. Musí například provést posouzení shody, vypracovat prohlášení o shodě a udržovat jej spolu s technickou dokumentací stanovenou v PPWR po dobu 10 let od uvedení opakovaně použitelného obalu (pět let u jednorázových obalů) na trh. Tyto dokumenty musí být na vyžádání dostupné orgánům činným v členských státech.

PPWR rovněž stanovuje povinnosti pro další subjekty v dodavatelském řetězci, včetně dovozců, distributorů a zástupců pověřených v EU.

 

II. Kompostovatelné obaly
V rámci výjimky z požadavku na recyklovatelnost PPWR předpokládá, že propustné sáčky na čaj a kávu a jednorázové jednotky, lepicí štítky na ovoce a zeleninu a velmi lehké plastové nosné tašky musí být kompostovatelné za kontrolovaných průmyslových podmínek a musí být kompatibilní, pokud to vyžadují členské státy, s normami pro domácí kompostování.

Členské státy mohou také vyžadovat, aby byly kompostovatelné následující položky:

  • Nepropustné sáčky na čaj a kávu a jednorázové jednotky z materiálu jiného než kov
  • Velmi lehké plastové nosné tašky a lehké plastové nosné tašky
  • Jiné obaly, které členské státy vyžadovaly, aby byly kompostovatelné před datem uplatnění PPWR.
  • Jakékoli jiné obaly (včetně biologicky rozložitelných plastů) musí umožňovat recyklaci materiálu, aniž by ovlivnily recyklovatelnost jiných odpadních proudů. Požadavky na kompostovatelné obaly budou platit 36 měsíců po EIF PPWR.