Obrovský záběr obalů, od farmacie přes potraviny, nápoje, elektroniku, oděvy, bílé zboží, nábytek, obuv, automotive, komponenty pro průmysl, obráběcí a tvářecí stroje až po jaderné reaktory odráží také skladbu exponátů přihlášených do soutěže o nejlepší obaly. Samozřejmě nejen do soutěže OBAL ROKU, ale i do obalových soutěží všude po světě, globální obalovou soutěž WorldStar Packaging Awards (WS) nevyjímaje.

Best of the best

Role porotců není jednoduchá, kvalita podpůrné dokumentace bývá velmi kolísavá a popisy přihlášených exponátů bývají velmi rozdílné úrovně. To spolu se zmíněným širokým záběrem vedlo již před pár lety ve WS k zavedení speciálního ocenění vyjadřujícího absolutní špičku: WS President’s Award.

Cena předsedkyně poroty

OBALOVÝ INSTITUT SYBA, organizátor soutěže OBAL ROKU má svého zástupce v jury WS, bedlivě sleduje vývoj jak v dění v globální tak i ve významných regionálních obalových soutěžích a parametry a podmínky soutěže OBAL ROKU koriguje v souladu s trendy. Záhy po ustavení ocenění WS President’s Award analogicky byla zavedena i CENA PŘEDSEDKYNĚ POROTY (CPP).

Zlatá, stříbrná, bronzová

V novodobé historii soutěže OBAL ROKU po Prof. Čurdovi, který porotu kočíroval plný tucet let je Jana Lukešová druhým předsedou poroty a tak ji náleží privilegium udělit z nominovaných exponátů zlatou, stříbrnou a bronzovou cenu.

JanaLukešováJana Lukešová

Jana Lukešová si své ekonomické vzdělání VŠE – fakulty výrobní rozšířila dvouletým postgraduálním studiem na VŠCHT, na fakultě potravinářské a biochemické technologie – obor Obalová technika. Značnou část své profesní kariéry věnovala technické normalizaci. Řadu let působila na postu předsedkyně Technicko-normalizační komise TNK-78 Obaly. Letos již 9. Rokem je hlavou odborné poroty OBAL ROKU.

Nominace na CENU PŘEDSEDKYNĚ POROTY

Prvních šest exponátů dle bodového ohodnocení porotci v soutěži OBAL ROKU 2015 bylo nominováno na CENU PŘEDSEDKYNĚ POROTY:

 

biocorExponát:          VCI LDPE fólie BioCor

Přihlašovatel:    MetPro Verpackungs-Service GmbH

Polyetylénová fólie s vypařovacím inhibitorem koroze, která nejen, že není pro zdraví nebezpečná (jak je v této oblasti standardem), ale navíc jediným produktem, který dokáže chránit kovové součásti přicházející do styku s potravinami. Porota ocenila nejen revoluční vlastnosti materiálu, ale i precizní doložení atesty pro kontakt s potravinami a zejména hodnocení protikorozních vlastností předními automobilkami.


koloboxExponát:          Kolobox - Box na jízdní kolo určený pro bezpečnou leteckou přepravu

Přihlašovatel:    THIMM Obaly, k.s.

Řešení nabízející fandům cyklistiky snadné zabalení svých kol i pro letecky dostupné destinace. Nasazení pružné fólie pro fixaci kola a vtipné použití obalu na tento obal jako obalu předního kola jsou přednostmi tohoto inovativního obalu.


easyboxExponát:          Easy-Box

Přihlašovatel:    VELIMPEX s.r.o. Dřevovýroba

U tohoto patentovaného řešení (rakouský patent č. AT 009 508 U1) vratného přepravního a exportního obalu pojatého jako skládačka konstruktéra Manfreda Gebesmaira porota kvitovala zejména snadnost rozbalení bez nutnosti vytahování hřebíků či vrutů a tudíž bez poškození  bedny.


chessseExponát:          CHRISTMAS CHEESE SELECTION - Kozí vršok

Přihlašovatel:    GRAFOBAL, akciová spoločnosť

Porota ocenila shodu účelu a provedení dárkového obalu na tři druhy přírodně zrajícího sýra: trojúhelníkový koncept vnějšího obalu je v souladu s tvarem produktu a vnitřního dělení trojúhelníkovými vložkami. Soft touch sametový vnější lak s minimalistickou grafikou podtrhují účel – dárkový obal.

 

 


mokateExponát:          MOKATE – Coffee Selected AMERIKA – 500 g

Přihlašovatel:    OTK GROUP, a.s.

U laminované fólie pro sáček na zrnkovou kávu porota ocenila vedle perfektní kvality tisku a bariérových vlastností dané kombinací jednotlivých vrstev (BOPP, metPET, PE) také zachycení nástupu trendu bílé barvy v obalech. Kolekce verzí AMERIKA, ASIE a AFRIKA má silný promoční potenciál.

 

 


 

medExponát:          Med květový pastový 130 g

Přihlašovatel:    Včelpo, spol. s r.o.

Porota ocenila použití principu stojacích sáčků (doypack, stand-up pouch) pro novou oblast, balení včelího medu. Toto řešení zvyšuje pohodlí spotřebitele při aplikaci této zdravé, ale poněkud vazké pastovité potraviny.

 

 


SpeedCHAIN v Břevnovském klášteře

Kdo stupínky best-of-the-best OBALU ROKU 2015 nakonec obsadí, zůstane ještě pár měsíců tajemstvím. Vyhlášení držitelů zlaté, stříbrné a bronzové CPP se uskuteční během V.I.P. LOGISTIC RENDEZVOUS 2015, tradičního společenského galavečera 4.11.2015 v prostorách Břevnovského kláštera v rámci konference SpeedCHAIN budou předána ocenění.