3D tiskové technologie v současnosti nacházejí uplatnění prakticky ve všech oblastech lidského konání. Možnosti tisku se díky masivnímu vývoji technologie i nových používaných materiálů se neustále rozrůstají. K významným dodavatelům 3D technologií na českém trhu patří společnost MCAE Systems, která některé novinky z 3D tisku presentovala i na letošním MSV v Brně.
I když 3D tiskárna Stratasys J750, která využívá technologii PolyJet, je už na českém trhu poměrně známá, v Brně nechyběla. Tato tiskárna s plnobarevným a multimateriálovým 3D tiskem umožňuje zákazníkům výběr z více než 360.000 různých barevných odstínů i z mnoha materiálových vlastností, od tuhých po pružné nebo od neprůhledných po průhledné. Prototypy mohou obsahovat širokou škálu barev, materiálů i materiálových vlastností na jednom jediném dílu. To výrazně urychluje tvorbu realistických modelů, prototypů a dílů pro prakticky libovolné aplikace.
Na MSV společnost presentovala i další typy tiskáren, 3D skenerů, SW aplikací, ale i modulů pro soustružení, vše samozřejmě doplněno řadou realizovaných produktů.
Stratasys F123 Series patří k novinkám na trhu
K novinkám z oblasti 3D tisku se řadí Stratasys F123 Series, konkrétně kancelářská 3D tiskárna Stratasys F370 pro profesionální, rychlou výrobu prototypů. 3D tiskárny Stratasys F123 Series umožňují prakticky každému uživateli, a to bez ohledu na zkušenosti s 3D tiskem, zhotovit pevné a přesné prototypy z několika volitelných termoplastů. Tiskárnu lze ovládat na dálku z libovolného počítače připojeného v síti ve sdíleném prostředí pracovní skupiny a stav tisku lze sledovat z přenosných zařízení. Tiskárny této řady podporují až 4 typy materiálů v 10 barvách, takže jsou vhodné pro širokou škálu aplikací především při výrobě prototypů a nástrojů.
Vývoj 3D skenerů jde ruku v ruce s 3D tiskem
Novinkou roku 2017 je 3D optický skener ATOS Capsule s rozlišením 12 Mpx, vhodný pro přesné celoplošné měření geometrie dílu. Vyniká zejména při měření dílů s drobnými detaily a komplikovaným tvarem, proto se např. využívá jak u prvotní kontroly ozubených kol, turbínových lopatek a koleček, tak i u lékařských nástrojů. Skener ATOS Capsule je s úspěchem používán např. ve firmě Robert Bosch nebo Continental Automotive Czech Republic.