Suntory Group vytvořila prototyp PET lahve vyrobené ze 100 % materiálu na rostlinné bázi. Prototyp byl vyroben pro ikonickou značku Orangina. Nový typ láhve vznikla jako další výsledek desetiletého partnerství s americkou společností Anellotech se zaměřením na udržitelné technologie. Jedná se o další zásadní krok k cíli firmy: od roku 2030 používat jen 100% udržitelné PET lahve a tím přispět k odstranění veškerého PET virgin granulátu na bázi ropy ve své výrobě.

 

PET se vyrábí za použití dvou surovin, 70% kyseliny tereftalové (PTA) a 30% mono ethylenglykolu (MEG). Prototyp rostlinné láhve Suntory je vyroben kombinací nové technologie Anellotech, rostlinného paraxylenu získaného z dřevěných štěpků, který byl převeden na rostlinný PTA, a již existujícího rostlinného MEG vyrobeného z melasy, kterou Suntory používá.

Suroviny z nepotravinářských zdrojů neohrožují potravinářský řetězec

„Jsme potěšeni tímto úspěchem, protože nás přivádí o krok blíže k dodání této udržitelné PET láhve do rukou našich spotřebitelů,“ řekl Tsunehiko Yokoi, výkonný ředitel Suntory MONOZUKURI Expert Ltd. „Význam této technologie je, že PTA se vyrábí z nepotravinářské biomasy a i MEG se rovněž získává z nepotravinářské suroviny.

Tato inovace je dalším krokem k dosažení ambice Suntory Group globálně eliminovat používání všech původních PET plastových lahví vyrobených z ropy přechodem na 100% recyklované nebo rostlinné PET lahve do roku 2030. Odhaduje se, že plně recyklovatelný prototyp rostlinné lahve má i výrazně nižší emise uhlíku ve srovnání s PET lahví, kde granulát je vyroben z ropy.

Nová technologie v souladu s 2R + B

„Tento úspěch je výsledkem více než deseti let důkladné a pečlivé vývojové práce oddaných zaměstnanců Anellotech, společně se Suntory a dalšími partnery,“ řekl David Sudolsky, prezident a generální ředitel Anellotech. „Konkurenční výhodou paraxylenu generovaného Bio-TCat od Anellotech je nejenom jeho procesní efektivita (využívá jednostupňový tepelný katalytický proces, který přechází přímo z biomasy na aromáty (benzen, toluen a xylen)), ale i významné snížení emisí skleníkových plynů ve srovnání s identickým paraxylenem pocházejícím z fosilních paliv při výrobě PET, zejména proto, že generuje požadovanou procesní energii ze samotné suroviny biomasy.

Tato technologie je jednou z nejnovějších investic společnosti Suntory v dlouhé historii společnosti, která řeší sociální a environmentální dopady obalů. V roce 1997 společnost Suntory vytvořila své „Směrnice pro environmentální design obalů“. Konkrétně u plastových lahví použila svou strategii 2R+B (Reduce/Recycle + Bio) ke snížení hmotnosti nádob, včetně etiket a uzávěrů, a aktivně zavedla recyklované nebo rostlinné materiály do výroby svých plastových lahví používaných po celém světě. Vytvořil zároveň i nejlehčí uzávěr lahve, nejtenčí etiketu na lahev a nejlehčí PET láhev, která se dosud v Japonsku vyrobila.