V české společnosti Myco věří, že masové využívání mycelia v průmyslu může zásadně pomoci v boji proti klimatickým změnám. A aby o tom přesvědčili i ostatní, presentovali různé možnosti, jak mycelium využít v obalovém průmyslu, na veletrhu Fachpack v německém Norimberku.

 

100% biologicky odbouratelný kompozitní materiál, který tvoří mycelium a odpad dřevozpracujícího nebo zemědělského průmyslu (piliny, konopné pazdeří, papír apod.) je vyroben z lokálních odpadních surovin nízkoenergetickým způsobem výroby. Mycelium zde slouží jako přírodní pojivo, které zpevňuje jinak sypkou surovinu.

Co je mycelium?

Hustá síť jemných vláken, tzv. hyf, která prostupují půdou nebo jiným substrátem, kde houba roste. Mycelium je základním životním systémem houby, který je zodpovědný za absorpci živin a vody.

Ve společnosti Myco vyvinuli kontinuální linku pro sterilizaci materiálu, která je efektivnější než běžná řešení. Proces formování trvá jednotky sekund, konkurence potřebuje, aby byl výrobek ve formě jednotky dní. Jedinečný jednoúčelový stroj urychluje práci pracovníka 5 až 8krát.

K čemu lze využít?

Možností je opravdu hodně. Na Fachpacku byly presentovány možnosti fixace v podobě plněných sáčků, které produkt chrání i izolují. Spolu s obalem je tak vytvořen celý obalový systém (MYCO 4Pack a SafePads ) Další možností je tvarovaná fixace (MYCO FixPack). Širším využitím pak mohou být i aroma difuzéry (MYCO Go a Comfy) či  nosiče pachových koncentrátů (MYCO Fence).

Společnost Myco byla za své počiny oceněna i prestižní cenou Red Dot.