DMLetos v rámci jubilejního, 10. ročníku měla svoji premiéru i sekce D – Obaly a obalové technologie. Jednalo se o blok přednášek zaměřený na novinky a inovativní řešení balení s ohledem na pohyb zboží v logistickém řetězci. Sekci D moderoval David Marouš, expert pro přepravní balení, Cordstarp. Demonstrativně se pohyboval také na „segway no handle“, aby ukázal trendy naší doby: elektropohon a rychlost.

JHBezpečná antikorozní ochrana

Jakub Hájek, MetPro Group, zaměřil pozornost posluchačů na novinky v antikorozní ochraně exportních balení založené na vypařovacích inhibitorech koroze.

V oblasti VCI se v poslední době etablovaly dvě základní skupiny inhibitorů proti korozi, založené na bázi aminů nebo dusitanů. I přesto, že jejich obsahy jsou dodržovány v rámci platné legislativy, dochází k častým dotazům s ohledem na zdraví a bezpečnost při výrobě i následném používání takových VCI. Vzhledem k tomu, že další snižování koncentrací už dramaticky snižuje efektivnost, je budoucnost tradičních VCI materiálů diskutabilní. Společně s tím prochází vývojem také samotné obalové materiály a jejich tloušťky a gramáže se snižují při zachování mechanických vlastností, nicméně to způsobuje další snižování absolutních hodnot VCI v obalovém materiálu. Výzkum se tedy musel od rozvoje a zlepšování stávajících metod přesunout k naprosto novým, udržitelnějším, ekologičtějším složkám. BioCor je důkazem toho, že lze tradiční materiály nahradit moderními, zdravotně nezávadnými a nejen udržet současnou kvalitu protikorozní ochrany, ale naopak ji i zlepšit. Společně s novými technologiemi je tak BioCor prvkem moderního VCI balení další generace. Prvkem, který revolučně otevírá cestu k smysluplnému uplatnění biodegradovatelných fólií v tomto sektoru.

 

JK+OHSmurfit Kappa chytré aplikace v Supply Chain

Jan Kaprhál a Ondřej Holman, Smurfit Kappa, postavili svoji prezentaci na chytrých obalových řešeních snižující náklady. Zvýšení efektivity jakéhokoliv z procesu v dodavatelském řetězci znamená snížení nákladů jak pro dodavatele, tak pro zákazníka. Ukázali několik chytrých řešeni, která svými benefity pomáhají uživatelům zabezpečit produkt a zrychlit, zlevnit, zabezpečit nebo jakkoliv jinak vylepšit dodavatelský řetězec. Leckdy i velmi jednoduchým trikem, který nestojí téměř nic, lze vytrhnout trn z paty. A to i trn, který způsobuje velkou bolest a citelné ztráty bezpečné upevnění oktabinů na ložné ploše vozidla. A další finesy.

 

JPOchrana zboží před poškozením během přepravy

Jiří Prokop, BRANOPAC CZ, provedl posluchače spektrem ochranných a fixačních obalových materiálů zvyšujících ochranu zboží před poškozením během přepravy. Výběr vhodného ochranného balení záleží na mnoha faktorech, jakými jsou zejména povaha výrobku, kvalita ochrany, cen obalu, manipulace, čas balení, variabilita, stupeň automatizace, množství výrobků a mnohé další. Jak ukázal ve své prezentaci, fixačních systémů a používaných materiálů je opravdu pěkná řádka.

 

RD

Trendy, inovace v přepravním balení

Renata Dobešová, EKOBAL se v rámci společné prezentace zaměřila na kvalitní, přitom ekonomicky únosné zabalení paletové jednotky do průtažné fólie. Na trh přicházejí nové průtažné vícevrstvé fólie, které lze charakterizovat snižováním tloušťky za současné ho zvyšování požadovaných vlastností, aplikace za nízkých teplot a zvýšení odolnosti proti přetržení během procesu balení. Příkladem je fólie americká STRATOS charakterizovaná dvěma přednostmi: zvýšená přilnavost lepicí vrstvy a extrémně vysoká transparentnost – eliminace protržení a tím potlačení přerušování balicího procesu a bezproblémové načtení kódů aplikovaných etiket.

VVVlado Volek, OBALOVÝ INSTITUT SYBA, informoval o čerstvě získaném členství obalové asociace SYBA v Evropská federaci výrobců palet a obalů ze dřeva - Fédération Européenne des Fabricants de Palety et Emballages en Bois (FEFPEB); která byla založena již rok pro druhé světové válce, v roce 1946 a pokrývá tři oblasti:

- palety;

- lehké dřevěné obaly;

- průmyslové obaly.

Již delší dobu probíhající jednání o členství Syby bylo završeno minulý týden během 66. výročního kongresu FEFPEB v irském Corku. O členství Syba požádala po konzultacích s HPE (Německý svaz výrobců exportních obalů) a na doporučení HPE v rámci stanovení standardů na průmyslové a exportní obaly. Vlado Volek poukázal na paradox: na jedné straně máme přeregulováno v obalové environmentální oblasti, na straně druhé chybějí standardy pro průmyslové a exportní balení. Právě vstup do FEFPEB umožní Sybě aktivní účast na tvorbě potřebných standardů a klasifikaci firem nabízejících vysokou kvalitu průmyslových a exportních obalů a balicích služeb. Nedostatek kvalifikovaných pracovníků s odpovídajícími dovednostmi je citlivým problémem, který firmy řeší i vybudováním vlastních vzdělávacích programů, například společnost STEINBAUER LECHNER. Přednáška nesla i prvky workshopu: balení kola do leteckého přepravního obalu KOLOBOX (držitele ocenění OBAL ROKU 2015) se úspěšně zhostilo několik cyklistických nadšenců z řad posluchačů.

Obalová sláva

Obalový program pokračoval ceremoniálem předávání trofejí a certifikátů vítězům letošního ročníku prestižní středoevropské obalové soutěže OBAL ROKU, předáním Ceny spotřebitele i trofejí za nejlepší obalový design DESIGN TOUCH. Vyvrcholením „obalové slávy“ bylo předání ZLATÉ, STŘÍBRNÉ A BRONZOVÉ CENY PŘEDSEDKYNĚ POROTY během V.I.P. LOGISTIC RENDEZVOUS 2015, tradičního společenského galavečera.

Jednou větou

Skvělá premiéra obalů na logistické konferenci SpeedCHAIN a skvělá spolupráce s realizačním týmem Reliantu pod taktovkou Lucie Padevětové.