Hračky, hry, modely, stavebnice – společným jmenovatelem je cílová skupina, pravda nikterak homogenní ať již z pohledu pohlaví nebo věkového rozpětí. Děti, od batolat po děti 90+. Vedle naplnění volného času pomáhají hračky utváření a zdokonalování fyzických i psychických vlastností. Vedle motoriky je to logické myšlení, tvůrčí přístup i citové vazby či práce v týmu.

  Prezentace i ukládání

Hračky, hry, modely, stavebnice jsou ovšem také zbožím a tudíž vyžadují balení pro bezpečné proplutí logistickým řetězcem. Vedle této základní obalové vlastnosti je nutné kupujícího v místě prodeje obalem zaujmout, obal je nositelem jak propagačních, tak předpisy vyžadujících informací. Navíc obal často slouží k ukládání hraček mezi jejich používání dětmi. Zejména u stavebnic je skladovací funkce obalu velmi důležitá, neboť se obvykle jedná o množství malých součástí, jejichž nectěnou přirozenou vlastností je ztrácet se.

Sdružení pro hračku a hru
  Podobně, jako jsme svědky vývoje hraček, zaznamenáváme i vývoj v oblasti obalů hraček. Obalový institut SYBA je  pořadatelem odborné konference Speciality obalového designu, která má zabhlou tradici a je součásti projektu OBALOVÁ AKADEMIE. Pro letošní ročník bylo zvoleno téma „obaly pro hračky“ a Sdružení pro hračku a hru (SHH) bylo přizváno do role partnera akce. Podnět k tematickému zaměření konference vyšel z diskuzí na stáncích českých vystavovatelů na veletrhu Spielwarenmesse, největším veletrh hraček na světě, který se každoročně pořádá za našimi humny, v německém Norimberku.

  Reklama-Polygraf-Obaly
Konference se uskuteční 25.4.2017 během veletrhů Reklama-Polygraf-Obaly na výstavišti PVA EXPO PRAHA LETŇANY. Seminář začne v 10 hodin, vstup do kongresového prostoru výstaviště je mezi halami 3 a 4 přímo z venkovního prostoru. Akce je plánovaná do 13 hodin, aby účastníci měli dostatek času pro návštěvu souběžně pořádaných veletrhů. Registrovaní účastníci semináře získají vstupenku na veletrhy Reklama-Polygraf-Obaly bezplatně.

  Program konference
Opravdová specialita - Ladislav Eberl, Ing. Jiří Peters; GRAVELLI

Děti, hračky, obaly očima psychologa – RNDr. Marie Lhotová, psycholog

Obaly na hračky, designové trendy – Ing. Kateřina Kolářová, OBALOVÝ INSTITUT SYBA

Kufr plný hraček – Ing. Jan Halamíček, STAVEBNICE PONY

Jak žijí a co mají rády české děti – Ing. Hana Pacáková, Kantar Millward Brown

Značení, piktogramy, kreativita čárových kódů – Ing. Vlado Volek, OBALOVÝ INSTITUT SYBA

Organizátor cítí, že skupina veletrhů Reklama-Polygraf-Obaly je vhodným prostředím pro konání semináře Speciality obalového designu, pro setkání výrobců (nejen) hraček, dodavatelů obalů a obalových materiálů a zejména grafiků a konstruktérů obalů. Zpestření pod mírnou rouškou tajemství je hned úvodní prezentace – máme za to, že název „Opravdová specialita“ je výstižný. Registrace na akci je již nyní otevřena.

Stanovisko MŽP

Trh hraček má svá specifika a obaly v něm hrají nezastupitelnou a důležitou roli. Více, než v jiných oborech, právě u hraček a her bývá obal součástí hraní. Situace je natolik specifická, že na ni pamatuje i obalová legislativa, stanovisko Ministerstva životního prostředí říká, že krabice na společenské hry, stavebnice a podobně nejsou obalem ve smyslu zákona o obalech (zdůvodnění je poněkud bizarní, ale budiž).