Obal roku 2021 - jediná certifikovaná soutěž v Česku a na Slovensku, určena pro společnosti podílející se na zajímavém obalovém řešení skončila mimořádně úspěšně.  Vedle cen Obalu roku byly uděleny i ceny hlavní – Cena za Udržitelnost, Design Touch a Zlatá, Stříbrná (zde dokonce 2x) a Bronzová cena předsedkyně poroty. Každý pátek jsme připravili rozhovor s hlavními vítězi, tak, aby byl nejenom zajímavý, ale i inspirativní pro další ročník soutěže. Dnešní rozhovor je s nositeli Zlaté ceny předsedkyně poroty.

 

Letošní zlato získal právem velmi revoluční exponát z kategorie Technologie. DM MAXLINER 3D (přihlašovatel KURZ CZECH & SLOVAK, POBOČKA LEONHARD KURZ STIFTUNG & CO. KG, NĚMECKO) je největší stroj na trhu, jedná se o unikátní řešení s dvojím zušlechtěním v jednom průchodu strojem – parciální lak a lepidlo s metalickou ražbou. Vysoká produkční rychlost, krátké přípravné časy i excelentní rozlišení – to je jen část vlastností této revoluční technologie. Asi nejzajímavějším je však fakt, že stroj je díky svému formátu vhodný především pro výrobu a dekoraci obalů, nikoli tedy „jen“ polygrafické produkce.

Více o exponátu i dalších vítězích Obalu roku najdete zde.

 

Na otázky, již téměř předvánočního SYBA blog News, odpovídala za společnost KURZ Svetlana Holečková, International Sales Manager Digital Embellishment Solutions, KURZ CZECH & SLOVAK.

 

-        Jaké byly hlavní důvody výběru přihlášení konkrétního vítězného exponátu do soutěže OR? 

Stroj DM MAXLINER 3D je v současnosti nejefektivnější stroj na trhu, který dokáže zušlechtit tiskoviny dvěma dokončovacími efekty v jednom průchodu strojem až do formátu B1. První technologií se rozumí digitální parciální lak od nánosu ve výši 4 µ, kde se jeví spíše jako plochý lak až do 100 µ pro haptické efekty – výhodou digitálního lakování je možnost kombinace různých nánosů a designů souběžně. Druhou technologií je digitální metalizace – přenos kovové vrstvy na UV lak. Díky dvěma typům laků jsou obě technologie aplikovatelné souběžně a nepřichází ke zvedání a pokládání ražební hlavy v různých částech archu. V praxi to znamená, že například uvnitř lakovaného designu můžete mít ražbu, aniž by přišlo k metalizaci celého lakovaného efektu.

Díky systému registrů Image Matching Controll (IMC) jsou časy nastavení nové zakázky mimořádně rychlé. IMC realizuje dokonalý registr od 1. archu a zajišťuje konstantní přesnost pro celou zakázku. Z hlediska přesnosti a rychlosti stroj předčí všechna dnes dostupná řešení.

 

-        Můžete „odtajnit“ u vítězného exponátu nějaké info, co v přihlášce nebylo? Na příklad – úspěšná Case study, jiné ohodnocení v jiné soutěži, nový zákazník, modifikace exponátu, problémy s vývojem? Atd.

V průběhu soutěže jsme měli pod pokličkou nejnovější instalaci stroje DM MAXLINER 3D u významné německé firmy Edelmann v Heidenheimu. V současné době již běží kampaň Edelmann Group k prezentaci technologie (pozn.

rozhovor s Edelmann Group ohledně pořízení technologie DM MAXLINER 3D najdete na videoukázce zde) Těší nás jejich přístup k inovativním technologiím, rychlost, s jakou se se strojem naučili pracovat i první úspěšně dodané zakázky.

 

-        Zúčastňujete se pravidelně soutěže OR, ev. kolikrát? Zvažujete přihlášení vašeho vítězného exponátu i do mezinárodní soutěže World Star, pro kterou je OR jako jediná soutěž na českém trhu certifikována?

Nedá se mluvit o pravidelnosti, i když se nám podařilo v roce 2018 získat cenu ve stejné kategorii „Procesy a technologie“ za difrakční optické prvky Deep Lens a Spatial FX. Jedná se o optické prvky s 3D efektem, které jsou integrované do ražební fólie a i při standardní ploché ražbě opticky působí velmi hlubokým trojrozměrným dojmem.

Nečekali jsme a vítězný stroj DM MAXLINER 3D jsme již do World Star Awards registrovali.

 

-        Jaký význam má pro vás, ev. obecně soutěž OR na českém trhu?  Zvažujete účast i v dalším ročníku? 

Díky renomé soutěže i odbornosti poroty je pro nás získané ocenění důkazem toho, že bezesporu patříme mezi přední dodavatele v oblasti ražebních technologií. Neustálý vývoj a výzkum v oboru je jedinečnou možností zůstat na předních příčkách, být jednou z nejinovativnějších firem udávajících trendy v oblasti zušlechtění. Obal roku je „bez obalu“ řečeno, skvělá příležitost ke zviditelnění se, ale také ke zvýšení povědomí o novinkách a trendech nejen pro odborníky, ale také majitele značek a designéry.

Ještě nemáme úplně jasno stran účasti v ročníku 2022, ale jistě se v některém z nadcházejících setkáme.

 

-        Jaké případné změny byste v soutěži Obal roku uvítali?

Osobně se domnívám, že soutěž je koncipována i realizována velmi přehledně a jasně. Z hlediska komunikace a koordinace jsou organizátoři velmi pohotoví a pružní, vždy ochotni dobře poradit a pomoct. Vážím si skvěle fungující vzájemné spolupráce, za kterou děkuji.