Často se ptáte na povinnosti vyplývající ze směrnice EU 2019/904, zákona č. 243/2022 Sb., o omezení dopadu vybraných plastových výrobků na životní prostředí a zákona č. 244/2022 Sb., kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím zákona o omezení dopadu vybraných plastových výrobků na životní prostředí.

 

Základní právní předpisy 

- Směrnice 2019/904/EU o omezení dopadu některých plastových výrobků na životní prostředí („směrnice o jednorázových plastech“)
- Zákon č. 243/2022 Sb., o omezení dopadu vybraných plastových výrobků na životní prostředí („zákon o jednorázových plastech“)
- Zákon č. 244/2022 Sb., kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím zákona o omezení dopadu vybraných plastových výrobků na životní prostředí
- Nařízení Evropské komise 2151/2020/EU, kterým se stanoví pravidla pro harmonizované specifikace pro označování plastových výrobků na jedno použití uvedených v části D přílohy směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/904 o omezení dopadu některých plastových výrobků na životní prostředí
(ve znění zveřejněné opravy ze dne 5. 3. 2021)

 

 

Vztahuje se zákaz na veškeré jednorázové plastové nádoby na jídlo?
Ne. U nádob na potraviny se zákaz vztahuje na nádoby z expandovaného polystyrenu. Nádoby na potraviny z ostatních plastů jsou povoleny k použití, ale vztahují se na ně jiná opatření ze zákona.

 

Vztahuje se zákaz uvádění na trh a do oběhu i na papírové lžičky, které jsou zalakované a potištěné, tzn. na nátěry produktů vyrobených z jiného materiálu než plastu?
Ne. Podle recitálu 11 směrnice (EU) 2019/904, o omezení dopadu vybraných plastových výrobků na životní prostředí se výslovně na materiály jako jsou barvy, inkousty a lepidla působnost směrnice nemá vztahovat. Na jednorázové lžičky z papíru, které jsou potištěné a zalakované se tedy zákaz uvádění na trh a do oběhu dle směrnice a zákona nevztahuje.

 

Na jaké výrobky se povinnost snižování spotřeby vztahuje?
Povinnost snižovat spotřebu se vztahuje na nápojové kelímky (včetně uzávěrů a víček)
a nádoby na potraviny (s víkem či bez něj).

 

Na jaké výrobky se povinnost mít pevně přichycené víčko vztahuje?
Povinnost pevně přichyceného víčka se vztahuje na nádoby na nápoje do objemu 3 l.


Od kdy bude uvedená povinnost pevně přichyceného víčka k nádobě platit?
Povinnost bude platit od 3. července 2024.


Bude se pevně přichycené víčko vztahovat i na tzv. bag-in-boxy?
Ano, pokud se bude jednat o bag-in-boxy do objemu 3 l. Na bag-in-boxy se budou vztahovat i další povinnosti ze zákona (rozšířená odpovědnost výrobce).


Vztahuje se tato povinnost rovněž na nádoby na nápoje z kompozitních materiálů?
Ano, povinnost pevně přichyceného víčka se vztahuje i na nádoby na nápoje z kompozitních materiálů.

 

Je nápojem i mléko?
Ano. Směrnice 2019/904/EU i zákon č. 243/2022 Sb. mléko uvádějí jednoznačně jako nápoj. Láhve od mléka a mléčných nápojů se musí do cíle započítat

 

Na jaké výrobky se povinný obsah recyklátu vztahuje?
Povinnost se vztahuje na nápojové lahve do objemu až 3 l včetně jejich uzávěrů a víček.


Jak jsou povinné obsahy recyklátu v nápojových lahvích nastaveny?

Od roku 2025 je potřeba zajistit minimálně 25 % recyklovaného PET v PET lahvích a od roku 2030 30 % recyklovaného plastu ve všech nápojových lahvích objemu až 3l.


Jak je nápojová lahev definována?

Lahev používaná pro jakýkoliv druh nápoje, včetně piva, vína, pitné vody, tekutého občerstvení, šťáv a nektarů, mléka nebo instantních nápojů určených k přímé spotřebě bez nezbytného smísení s jiným výrobkem či jiné úpravy.


Vztahuje se tato povinnost na skleněné lahve s plastovými víčky?
Ne.

 

 

Další informace budou následovat.