Známý producent lepenkových obalů, Smurfit Kappa, se zapojil do výroby uměleckých artefaktů z vlnité lepenky. Těmto dílům se věnuje umělec Olivier Grossetête a realizace významných maket staveb, které umělec presentuje v Holandsku a Skotsku byla možná díky sponsorování materiálem od jmenované skupiny. Výsledkem jsou imposantní artefakty, které jsou vyrobeny z kvalitního, ale přitom ekologicky příznivého materiálu.

Na prvním ze svých takto pojatých děl, pracoval Olivier Grossetête v rámci venkovního divadelního festivalu, který byl uspořádán u příležitosti výročí 1250 let města Deventeru v Holandsku. V tomto případě se jednalo o vytvoření makety starověkého kostela.

Stavební materiál kostela z 8. století je u makety v 21. století pozměněn

Kostel byl podle dochovaných údajů v Deventeru postaven již v roce 768. Na umělcově díle, které je 20m vysoké a je vytvořeno z 4 000 krabic vlnité lepenky spolupracovaly hned tři výrobní závody skupiny Smurfit Kappa (Zedek, Van Dam a Vandra). Hmotnost lepenkové stavby dosáhla 4250kg.

Ikonická Brandeburgská Brána  v Glasgow

Druhé úspěšné spolupráce bylo dosaženo ve skotském Glasgow při vytvoření makety Brandeburgské Brány u příležitosti  European Athletics Championship 2018. Na tuto stavbu dodal závod Smurfit Kappa – Tannochside 1600 krabic, ze kterých byl vytvořen známý široký oblouk. Na sestavování stavby, která trvala 5 dní, spolupracovalo 450 dobrovolníků.