Obaly jsou stále nedílnou součástí snad v každém podnikání a požadavky na jejich kvalitu a zpracování stále rostou. Obal musí zajistit především ochranu při přepravě zboží, aby se produkt dostal nepoškozen do cíle. Ovšem i udržitelnost a optimalizace přepravy obalů jsou stále v kurzu. Pokud jde o inovace v oblasti balení, výrobci se stále více obracejí k udržitelným alternativám konvenčních možností přepravy. Ty jsou často lehčí, praktičtější na manipulaci a šetří náklady na dopravu. A jaké se očekávají trendy v roce 2023? Vybrali jsme pro vás pár tipů, které se nesou v udržitelném duchu.
Inovace v duchu ekologie
Obalové materiály, stejně jako vše kolem nás, podléhá nezastavitelnému vývoji a inovacím. Neustále se objevují nové materiály a typy obalů, které usnadňují manipulaci, snižují množství odpadů, a tím pádem i dopad na životní prostředí. „Nové produkty jsou reakcí na poptávku trhu, zejména ze strany společností zabývajících se elektronickým obchodováním, výrobců nebo logistického průmyslu, které se zavázaly k ekologicky udržitelnému provozu,“ říká Gabriela Fabianová, generální ředitelka společnosti RAJA.
Najít ideální, efektivní a zároveň udržitelné řešení v procesu balení není úplně jednoduché. Naštěstí se na trhu objevuje stále nový sortiment, který myslí na životní prostředí.
Jde to i šetrněji
V současnosti má každá společnost spoustu možností, jak své zboží zabalit. Pokud se rozhodne jít udržitelnou cestou, pak může vybírat z několika novinek, které se letos na trhu objevily.
● Mobilní dávkovač mokré pásky
Mokré lepicí pásky jsou vyrobeny z papíru a jsou potaženy škrobovým lepidlem, které svůj účinek rozvine až za mokra. Balík je ovšem nutné dopravit ke stroji společně s jeho obsahem, kde dojde k nanesení lepidla na pásku. Manipulace s balíkem ale představuje zátěž jak časovou, tak fyzickou. Použití vlhké lepicí pásky přímo na místech, kde je potřeba, dala vzniknout mobilnímu dávkovači mokré pásky. Podobně jako zásobníky na běžné pásky se inovativní mobilní zásobníky lepicí pásky jednoduše použijí na požadovaném místě. „Mokrá lepicí páska je inovací sama o sobě: protože je na papírové bázi a lepidlo je 100% biologicky odbouratelné, lze ji bez výčitek svědomí recyklovat společně s kartonem,“ říká Gabriela Fabianová, generální ředitelka společnosti RAJA.
● Lisované dřevěné palety vyrobené z pojivového dřeva jako alternativa k INKA paletám
Palety jsou nedílnou součástí logistiky. Nejznámější je asi europaleta, ta je ale těžká, zabírá hodně místa a ne vždy se hodí na export. Ani opakovaně použitelný systém není vždy praktický, i když chrání životní prostředí.
Lisované dřevěné palety nabízejí inovativní alternativu. Podobně jako palety INKA jsou lehké, stohovatelné, certifikované PEFC a vhodné pro export dle ISPM15. I když váží jen polovinu toho, co běžné dřevěné palety, mají nosnost až 1 250 kg. Při přepravě tak ušetří cennou hmotnost, aniž byste obětovali přepravní objem. Navíc je lze stohovat do sebe a při přepravě a skladování tak vyžadují výrazně méně místa než klasické europalety nebo jednorázové palety.
„Verze prodávané společností RAJA jsou vyrobeny ze zpracovaného
recyklovaného dřeva a čerstvého zbytkového dřeva a také pilin z udržitelného lesního hospodářství. To znamená, že na rozdíl od běžných jednocestných palet a europalet není použita žádná surovina. Díky jejich nižší hmotnosti je k přepravě potřeba méně paliva, což dále šetří CO2,“ říká Gabriela Fabianová.
● Lehké kartonové boxy pro mezinárodní přepravu těžkého zboží
Zboží zasílané do celého světa bez dřevěné bedny, a tedy bez standardu IPPC, nabízí společnostem ekologičtější cestu za použití lehkých přepravních boxů.
Boxy se dají snadno stohovat a šetří tím místo ve skladech. Montáž krabic z lepenky je mnohem jednodušší a může je sestavit jedna osoba jednoduchým spojením dohromady. Kartonová krabice je vyrobena z recyklovaného materiálu, a tedy ji lze oproti dřevěným přepravním bednám snáze recyklovat.
● Díly z lisovaných vláken pro přepravu tekutin a složitých produktů
Vláknitý materiál ve formě lisovaných dílů je ideální jako ochrana obalů pro všechny produkty, které by se neměly během přepravy převrhnout.
Vlastnost vláknitého materiálu přizpůsobit se jakémukoli tvaru během výroby činí lisované vláknité díly stále oblíbenější, a to i pro složité tvary výrobků nebo sady výrobků. Jsou dobrou alternativou k plastovým formám a polystyrenu, jejichž výroba je nákladná a uvolňuje spoustu CO2. Navíc je lze stohovat, aby se ušetřilo místo, jsou ekonomické a odolné. Vysoká absorpce nárazů z něj dělá ideální obal pro křehké zboží. Nebezpečné zboží lze také bezpečně přepravovat s tvarovanými vláknitými díly jako stabilizací. Díly z lisovaných vláken mohou být celosvětově likvidovány se sběrovým papírem bez jakýchkoli zvláštních příplatků. Po odeslání mohou být lisované díly recyklovány spolu s vnějším kartonem a zůstávají tak jako surovina a součást tzv. cirkulární ekonomiky.
● Pergamen místo plastových sáčků pro módní e-commerce
Další trend pro nadcházející rok je zaměřen především na módní průmysl, který tvoří velký podíl zásilkového prodeje po celém světě, a v důsledku toho bohužel produkuje velké množství odpadu. Namísto plastu je řešením použití udržitelného obalu na oblečení, vyrobeným z pergamenového papíru. Takový obal vypadá dobře nejen vizuálně, ale je příjemný i na dotek. Je také opakovaně použitelný, vhodný pro vracení zboží a je recyklovatelný. Pro společnosti zabývající se zásilkovým prodejem představuje tato možnost balení cestu šetrnou k životnímu prostředí.