Každý rok připravují organizátoři různá vylepšení či přímo inovace v organizaci soutěže Obal roku. Vždy se jedná o odezvu na potřeby klientů. Novinek bylo i letos dostatek, ať již v podobě nových kategorií, tak i v podobě nové hlavní ceny. A kdo získal jako první v historii cenu Packaging Print Prize? Po zásluze společnost PEBAL.

 

PEBAL zrealizoval naprosto bezchybným způsobem poutavou grafiku u vícevrstvého bariérového balení na kávu, kde lze kombinuovat 6 různých motivů v jediné tiskové úloze! Díky metodě flexotisku s použitím EGP (Expanded Gamut Printing) nabízí toto řešení vynikající alternativu k hlubotisku a tradičnímu flexotisku pomocí přímých barev. Pokročilá metoda tisku barev CMYK spolu s dodatkovými barvami OGV (oranžová, zelená a fialová) rozšiřuje barevný gamut, a zároveň snižuje závislost na odstínech Pantone až o 90 %, což vede k nižší spotřebě materiálů (barvy, ředidel a potiskovaných materiálů), energetické náročnosti a emisím CO2 vč. optimalizace color managementu obalů. Malinko pod pokličku řešení nám nechal nahlédnout Václav Zedník, Product Sales Manager, PEBAL

 

-          Můžete trochu více odtajnit práci na vítězném obalu?

VZ: Mountain Gorilla Coffee je náš nový klient, který v minulosti používal obaly na kávu, které doplňoval o samolepící etiku. Jak čas plynul, klient došel do fáze, kdy ho tento způsob začal zdržovat a potřeboval plně potištěné obaly s návazností na předchozí balení. Jelikož každý obal je i marketingová plocha, bylo zde důležité zachytit i zmenšený detail dalších produktů Mountain Gorilla Coffee. Z tohoto důvodu byla opravdu velmi důležitá práce na předtiskové přípravě, kterou jsme ladili společně s klientem a firmou Panflex. Jak už je u kávy zvykem, její chuťové spektrum je velmi široké, a z toho důvodu má i zákazník barevně odlišené jednotlivé druhy kávy. V případě použití klasické flexotiskové konvenční technologie, by tato zakázka musela být rozdělena do několika menších zakázek (kvůli počtu barev), ale díky gamutové technologii CMYK+OVG jsme mohli motivy vytisknout společným soutiskem v jedné zakázce. Toto se mi na technologii CMYK+OVG líbí nejvíce, protože nejste limitování žádným počtem přímých barev v grafice. Pokud si grafik zvolí do designu všechny přímé barvy rozšířeného spektra multikanálu (což je 85% celé Pantone škály), dokáže ji tato technologie vytisknout soutiskem CMYK+OVG najednou. Díky zmíněné technologii snížíte velké množství namíchaných přímých barev, které jednoho dne budou tvořit jen odpad.  

 

-          Co si na oceněném obalu ceníte nejvíce?

VZ: Na oceněném obalu si ceníme právě použité technologie rozšířeného multikanálu, v které shledáváme budoucnost. Tato inovativní technologie je velmi šetrná vůči životnímu prostředí a nabízí rozšířené možnosti oproti klasické technologii přímých barev. Ale určitě si ceníme i spokojeného zákazníka a speciálního ocenění od Společnosti tisku z.s.

 

-          Zkuste 3 - 5 slovy nadefinovat základní body, které charakterizují vaší společnost

 

VZ:        

Inovace

Flexibilita

Tradice

Kvalita

Rodinná firma


 

-          Jaký je váš názor na udržitelnost? Byla kritéria udržitelnosti nějak využita i při tvorbě vítězného obalu?

VZ: Téma udržitelnosti v naší společnosti silně rezonuje a činíme odpovědné kroky v rámci našeho podnikaní. V letošním roce jsme např. implementovali projekt FVE s instalovaným výkonem 1MWp / 2.172 ks panelů na ploše cca 6.000 m2. Náš dlouhodobý R&D jsme podtrhnuli získáním vybraných certifikací:

OK COMPOST HOME & BIO BASED od TÜV Austria pro biodegradabilní fólie

BLUE ANGEL pro recyklovatelné materiály pod záštitou nejstarší ekoznačky na světě založenou v Německu

Při tvorbě oceněného exponátu jsme vycházeli z potenciálu použité technologie, kdy použitá tisková metoda vede k zásadnímu snížení spotřeby materiálů, energie vč. emisí CO2


-          Co pro vás znamená ocenění Obal roku?

VZ: Ocenění znamená především uznání pro naše kolegy, na které jsem patřičně hrdý. Odvedli velký kus práce, kterou ocenil nejen Obal roku, ale i Společnost tisku z.s. svým speciálním oceněním.

 

-          Uvažujete o účasti v dalším OR? Proč ano, proč ne?  

VZ: Soutěž obal roku je za mě výjimečné setkání s dlouholetou historií a tradicí na kterém máte možnost, se potkat s těmi nejlepšími a byla by škoda na něm něco měnit. Proto uvažujeme o účasti i v dalších ročnících OR. Je to pro nás velká motivace zdolávat hranice v inovacích obalového průmyslu.