Obal bez frustrace je trendem, který je třeba sledovat. Ti, kteří pravidelně nakupují online, to pravděpodobně již zažili. Rozbalování balíčku neprobíhá vždy úplně hladce. Navíc mnohdy zbude spousty odpadu, zbytečně velké krabice a pásky, které nejdou odlepit či naopak lepí až moc. Tyhle zkušenosti zákazníků nechce žádná firma. S obaly bez frustrace už bude tento problém minulostí. Ukážeme vám krok za krokem, jak přinést ještě více nadšení do nákupního zážitku všem zákazníkům.

Od objednávky po rozmrzelost?

Balení má různé funkce. Nejdůležitější z nich je nepochybně ochrana výrobku tak, aby se dostal od výrobce k zákazníkovi nepoškozen. Způsob, jakým je zabalen, však říká hodně o internetovém obchodě a může vytvořit nebo přerušit vztah se zákazníkem. Například je obal obtížné otevřít, protože je obalen příliš velkou páskou. Často se stává, že zboží dorazí v krabici, která je příliš velká. K naplnění tak velkého boxu je zapotřebí více plnicího materiálu, což produkuje ještě více odpadu. Obal je pak obtížné třídit kvůli kombinaci různých materiálů (např. plast a papír, který je slepený dohromady). A když zboží dorazí poškozeno, protože bylo zabaleno v nekvalitní či křehké krabici, tak je vztah se zákazníkem zbytečně narušen.

Co je obal bez frustrace?

Obaly bez frustrace se často zkracují na FFP, což zase znamená " Frustration-Free Program ". Jedná se o souhrnný název pro všechny druhy udržitelných a inteligentních obalových řešení, která reagují na
3 faktory:

●       Lehčí rozbalení zásilky, zákazníkovi šetří čas.

●       Respektování udržitelných a 100% recyklovatelných obalů.

●       Snížení množství odpadu tím, že se vyhneme zbytečně velkým obalům a výplním.

Varianty bez frustrace dnes existují jak pro krabice, tak pro přepravní obálky. Přepravní obálky jsou zvláště užitečné při přepravě odolných výrobků, jako jsou oděvy, módní doplňky či textil. Krabice dodají výrobku pevnější schránku a jsou použitelné pro téměř jakýkoliv produkt.

Výhody obalů bez frustrace jsou například snadné uzavření díky lepicímu proužku a není pak nutná žádná další páska. Šetří se tak obalový materiál. Snadné otevření pomocí perforace, otevření roztržením. Obal je vyroben z lepenky, tedy z obnovitelného zdroje. V případě potřeby lze doplnit výplňovým papírem a vše pak společně vytřídit do papírového odpadu. Pokud je potřeba použít silný obal, to zaručí krabice z dvojité vlnité lepenky, lemovaná kraftovým papírem pro dodatečnou ochranu.

V několika krocích k balení bez frustrace

Jednodušší balení je krok k spokojenosti zákazníka. S několika malými a levnými zásahy se může obal stát obalem bez frustrace. Pomocí níže uvedených kroků se z obyčejného obalu lehce stane obal bez frustrace, který dá zákazníkovi první dojem s produktem, který je zásadní.

Základ je snadné otevření

Jednoduchost bez zbytečných obalů, které znemožňují lidem rychlé používání produktů. Produkty, které se dají rozbalit v průběhu vteřin a následně hned používat, budou mít zaručeně úspěch. Navíc není nic otravnějšího než krabice zabalená do příliš velkého množství pásky nebo fólie. Dnes už existují i obaly, kde je páska zcela zbytečná. Tyto krabice nebo přepravní tašky se dají snadno uzavřít pomocí integrovaného lepicího proužku.

Pokud chce společnost zaujmout, pak je dobrá volba krabice s perforovaným proužkem pro snadné  otevření. Se stejnou lehkostí jako zip, může zákazník obal roztrhnout bez použití nůžek nebo řezačky. Pohodlné pro zákazníky a bezpečné pro výrobky, protože existuje podstatně menší pravděpodobnost poškození.

Kompaktní balení

Dalším způsobem, jak dosáhnout balení bez frustrace, je nepoužívat  příliš velké krabice. Až 60 % e-commerce objednávek tvoří čtvrtinu obalů výplňový materiál. Doporučení společnosti RAJA, předního výrobce obalových materiálů, je tedy volit obal, který nejlépe vyhovuje velikosti vašeho produktu. Chytrým řešením je variabilní výška. Díky drážkám ve stěnách lze snadno nastavit výšku. Druhé řešení spočívá v měkké obálce. Tu lze použít pro výrobky, které jsou již pevně zabaleny, nebo pro něco měkkého, jako je textil. Po vytlačení vzduchu ze sáčku vznikne obal, který je 100% použitý, bez dutin.

Šetrnost k životnímu prostředí vítězí

Další výhodou je šetření životního prostředí a firmy se tak mohou pochlubit, že společnost je víc ekologická a nezatěžuje  planetu. V balení je také dobré se vyhnout tomu, aby zákazníci měli příliš mnoho obalového materiálu, který je pro ně obtížné třídit nebo který nelze recyklovat. Zde uvádíme několik tipů materiálů, které usnadní proces recyklace. Mono-materiály jsou cesta k šetrnějšímu balení a následné jednodušší recyklaci. Příkladem balení z jedné suroviny je například papír. Použití krabice, vycpávky, pásky a obálky s balícím seznamem, vše z papíru nebo lepenky, umožňuje spotřebiteli třídit vše dohromady a nechat jednoduše recyklovat. Je dobré na obalech zákazníkům vysvětlit, jak mají být obaly tříděné, například na základě log nebo ikon. Používání obalů vyrobených z obnovitelných surovin, jako je papír a lepenka, je způsob jak šetřit životní prostředí. To pak i snižuje tlak na spotřebu zdrojů. Pokud společnosti používají k balení plasty, tak i zde trh nabízí recyklovaný materiál.„ Například ve společnosti  RAJA najdete přepravní tašky, bublinkové fólie a PET pěnu, která je z velké části vyrobena z recyklovaného odpadu. Je dobré vědět, že plast lze recyklovat téměř donekonečna, pokud jej správně třídíme,” vysvětluje Gabriela Fabianová, generální ředitelka společnosti RAJA.

Obalový materiál na míru

Použití obalu, který je příliš křehký, může způsobit, že  produkt bude během přepravy poškozen. Zákazník bude nespokojen a pravděpodobně se rozhodne pro vrácení. Tomu se dá snadno vyhnout pokud společnost vybere balení bez frustrace. V závislosti na ceně  produktu se nabízí několik variant. Například pevná krabice z dvojité vlnité lepenky nebo dokonce trojité vlnité lepenky.„ Je dobré vědět, že většina krabic RAJA je také pokryta vrstvou kraftového papíru. To vám dává další formu ochrany,” vysvětluje Gabriela Fabianová, generální ředitelka společnosti RAJA. Nebo poštovní krabice s nárazovými hranami, které mají zesílené hrany a ty tvoří pevný základ, který absorbuje nárazy. Pro zboží typu oblečení či  textil je dobrou volbou použití  pevné přepravní obálky vyrobené z recyklovaného plastu, která vyniká svou odolností proti protržení a je voděodolná.

Méně je někdy více, to platí také pokud jde o balení. Zde platí pravidlo: šetřete s obalovým materiálem, který používáte. Není dobré zákazníka frustrovat příliš velkým zbytkovým odpadem. Obal s integrovaným lepícím proužkem je ideální volba. Stejná šetrnost platí i pro výplňový a ochranný materiál. Někdy je tento materiál dokonce zcela nadbytečný, zvláště když jsou zasílány produkty jako je oblečení, dřevo či plastové lahve.

Jaké jsou výhody obalu bez frustrace pro společnosti?

Obal bez frustrace je vynikající příležitostí, jak posunout vztah se zákazníkem na vyšší úroveň. A jak říká staré marketingové přísloví: spokojený zákazník je vracející se zákazník. S FFP (balení bez frustrace) nabízí společnosti svým zákazníkům příjemný zážitek z rozbalování. Vybalování je jednodušší a zábavnější a recyklace se stává jednodušší. Společnosti šetří náklady a snižuje se počet vrácených zásilek.

 

Věděli jste, že…

Amazon je průkopníkem v propagaci této filozofie? V roce 2008 zahájili iniciativu Frustration-Free Program s dvěma cíli. Uspokojit zákazníky zjednodušením rozbalování  a snížit množství odpadu produkovaného online prodejem. Obchodní partneři, kteří dodržují tuto strategii, mají výraznou výhodu v algoritmu internetového obchodu Amazon. Díky tomuto programu dokázal Amazon za 12 let zabránit plýtvání 244 000 tunami obalového materiálu.