WPOORVítězové certifikované obalové soutěže OBAL ROKU 2015 měli možnost přihlásit své exponáty do globální soutěže o nejlepší obaly Worldstar Packaging Awards organizované World Packaging Organisation (WPO). Z těch, co této nominační možnosti využili, porota udělila ocenění Worldstar Packaging Award 2016 třem přihlášeným obalům z České republiky a dvěma ze Slovenska.

WSWorldstar Packaging Award 2016

Ačkoli hodnocení probíhá na podzim roku 2015, ocenění je datováno rokem 2016, neboť předání proběhne v květnu 2016 v Budapešti během jarního zasedání WPO. Letos procedura byla kombinací přímého a elektronického hlasování, což mělo za následek zveřejnění výsledků až začátkem prosince.

 

ciderExponát:           4-Pack Carling Cherry Cider

Přihlašovatel:    THIMM Packaging

Prodejní balení na čtyři láhve prémiového nápoje Carling Cherry Cider společnosti Staropramen spojuje jednoduchost a efektivitu. Obal lze snadno a rychle složit, aniž by jej bylo třeba slepit. Pro lepší manipulaci s obalem je na zadní straně obalu integrováno odnosné ucho. Díky otevřené čelní straně obalu jsou výrobky dobře viditelné. Vnitřní strana obalu je potištěna barvou, která ladí s etiketami láhví a umocňuje tak exklusivitu výrobku. Zadní strana obalu je využita pro poutavý design. Díky použití vlnité lepenky lze obal snadno recyklovat.

 

koloboxExponát:           Kolobox - Box na jízdní kolo určený pro bezpečnou leteckou přepravu

Přihlašovatel:    THIMM Packaging

Obal Kolobox je ideální řešení pro přepravu jízdního kola letadlem. Vnější plášť obalu je vyroben z pevné vlnité lepenky. Uvnitř pláště je vložka s pružnou fólií. Díky ní lze jízdní kolo rychle, snadno a bezpečně k vložce připevnit a znemožnit samovolný pohyb jízdního kola v obalu. Dno a víko jsou k plášti připevněny plastovými klipy, jež slouží i jako odnosná ucha. Kolobox je dodáván v komprimované podobě: zasilatelský obal, v němž je plášť, vložka s fólií a klipy. Spotřebitel si obal sám složí do finální podoby. Prázdný zasilatelský obal pak slouží jako oba pro přední kolo.

 

 

cheeseExponát:           CHRISTMAS CHEESE SELECTION - Kozí vršok

Přihlašovatel:    GRAFOBAL, akciová spoločnosť

Dárková kazeta se třemi trojúhelníkovými přírodně zrajícími sýry a kráječem na sýry je určena na sváteční stůl. Dominantním konstrukčním prvkem je rovnoramenný trojúhelník, který určuje vnější tvarový design obalu. Vnitřní dispozice je rovnoměrně rozložena na 4 stejné trojúhelníkové prostory: tři z nich vyplňují různé přírodně zrajícími sýry, mezi nimiž je jednoduchá a opět trojúhelníková fixační vložka o stejné velikosti pro umístění kráječe.

Jemná až minimalistická grafika nechává vyniknout převládající žlutou barvu obalu – přrodní barvu sýra. Vizuální dojem umocňuje hmatový vjem při manipulaci s obalem – měkký sametový dotek dosažený soft-touch lakem. Obal je složen ze tří částí, žádná z nich není lepená. Konstrukce, design: GRAFOBAL, akciová spoločnosť.

 

vínoExponát:           Darčekový obal na víno

Přihlašovatel:    GRAFOBAL, akciová spoločnosť

Grafika dárkového lepenkového obalu je venkovsko-vinohradnickém stylu.

Konstrukce nově vyvinutá pracovníky vývoje akciové společnosti Grafobal ve Skalici je složena ze dvou částí. Spodní díl s patentním tříbodovým lepením má v úrovni hrdla lahve vytvořeny 4 fixační klopy, které p ve dvou na sobě kolmých osách bezpečně zafixují lahev v krabici. Horní díl je fixován ve správné poloze dvěma zámky, které s kliknutím zapadnou do otvorů v protilehlých stěnách. Pevnost ukotvení horního dílu – víka, je docílená předepjatým vyskládáním olemování. Vyjmutí víka umožňují dva otvory na prsty, tahem se překoná odpor západky a víko se bez poškození vyjme. Konstrukce, design: GRAFOBAL, akciová spoločnosť.

 

bitoboxExponát: BITOBOX EQ

Přihlašovatel:    BITO skladovací technika CZ s.r.o.

Zkratka EQ vznikla spojením „ergonomických“ a „inteligentních“ funkcí, tedy ergonomie + IQ= EQ. V prázdném stavu je složením redukován objem o 75 %.

Díky páčce na bočních stranách lze plastovou přepravku pohodlně a bezpečně složit. Zámek se uvolní stlačením páčky palcem nebo zápěstím, stěny boxu jsou složeny bez rizika skřípnutí prstu, jak tomu u srovnatelných produktů bývá.

Box je dále opatřen dvoudílným víkem a otvorem pro zajištění plombami. Jako volitelné provedení lze bednu osadit výklopnými rukojeti, díky kterým lze s bednou pohodlně manipulovat i ve složeném stavu. Dalším volitelným povedením je ani transparentní okénko na etiketu, která se vkládá zevnitř boxu, je tedy jasně čitelná a nehrozí její poškození nebo ztráta.