Aplikace aliCash™ je nový typ SW technologie, která je určena pro ověřování bankovek. Na vývoji významnou měrou spolupracoval známý výrobce tiskových strojů, společnost Koenig & Bauer.

 

V roce 2021 byl počet padělaných eurobankovek stažených z oběhu na historicky nízké úrovni. Mimo jiné je to dáno tím, že bankovky jsou stále více odolné proti padělání. Významně k tomu přispívá spolupráce mezi Koenig & Bauer Banknote Solutions a Institutem pro průmyslové informační technologie (inIT) na Ostwestfalen-Lippe University of Applied Sciences. Spolupráce umožňuje nová autentizační řešení, která fungují prostřednictvím chytrého telefonu. Společný podnik coverno byl nyní integrován do hlavní činnosti Koenig & Bauer.

 

Společnost Koenig & Bauer Banknote Solutions a Institut pro průmyslové informační technologie (inIT) Univerzity aplikovaných věd Ostwestfalen-Lippe (TH OWL) dlouhodobě spolupracují na výzkumu v oblasti ověřování pravosti bankovek a nových digitálních konceptů pro bankovky. V rámci spolupráce byla umožněna strojová čitelnost hlubotisku a dalších tiskových procesů díky jedinečné patentované technologii „Sound of Intaglio®“ prostřednictvím společné společnosti. Společný podnik coverno byl nedávno začleněn do hlavní činnosti Koenig & Bauer za účelem vytvoření zcela nové autentizační platformy nazvané ValiCash™. Zde by se mohla prokázat úspěšná spolupráce ve smyslu industrializace výzkumu a dále se bude rozvíjet výzkumná spolupráce v oblasti průmyslového zpracování obrazu, umělé inteligence a strojového učení.

 

Unikátní tiskové procesy

Hlubotisk a další speciální tiskové procesy se již dlouho používají při výrobě bankovek a vysoce cenných dokumentů. V Institutu průmyslových informačních technologií (inIT) TH OWL v ​​Lemgu vyvinuli vědci metodu hodnocení ocelorytin a dalších tiskových procesů pomocí metod zpracování obrazu ke spolehlivému ověřování pravosti bankovek. „Ve výzkumném projektu Sound of Intaglio® se nám podařilo úspěšně prokázat, že oceloryt, který je využíván jako jeden z bezpečnostních prvků, lze snadno nejenom vizuálně rozpoznat, ale i jednoznačně vyhodnotit pomocí metod zpracování obrazu a rozpoznávání vzorů,“ vysvětluje profesor Volker Lohweg, projektový manažer a ředitel institutu v inIT. V současnosti jsou v inIT schopni posoudit z hlediska kvality a autenticity i další důležité technologie, např. ofsetový tisk.

Tisková autentizace je využitelná pro každého, protože bankovku lze ověřit pomocí jednoduchého obrazu pomocí chytrého telefonu."

 

Žádné další bezpečnostní prvky nejsou potřeba

Klíčovou výhodou ValiCash™ a Sound of Intaglio® je, že analyzuje tiskové procesy, který se používají k výrobě téměř všech bankovek, což znamená, že centrální banky nemusí používat žádné nové nebo dodatečné ochranné prvky. Tuto technologii mohou použít na bankovkách, které jsou již v oběhu, i na jiných vysoce zabezpečených tištěných dokumentech. Například na daňových kolcích, ochranných štítcích výrobků a rodných listech.

Aby bylo zajištěno, že padělané bankovky budou moci odhalit nejen centrální banky, ale také laici, vyvinul tým první verzi aplikace pro chytré telefony, která byla představena na konferenci Optical Document Security Conference v San Franciscu již v roce 2012. Nyní je systém podstatně zdokonalen.

Aplikace ValiCash™ je v současné době zdarma ke stažení na Apple App Store pro ověřování eurobankovek. Aplikace využívá zpracování obrazu a rozpoznávání vzorů k identifikaci, zda jsou bankovky sporné. To už funguje s průměrným fotoaparátem na chytrém telefonu, takže by to mohlo být i velkou pomocí například pro lidi se zrakovým postižením

 ValiCash™ a další výsledky výzkumu bankovek byly prezentovány na Konferenci o zabezpečení optických a digitálních dokumentů ve Vídni v dubnu tohoto roku.