Průmysl 4. 0 není módním futuristickým termínem, který odborná i sociální média skloňují ve všech pádech, ale jedná se o novou realitu kolem nás. K technologiím se váže i rozvoj nových typů produktů a většina z nich klade i nové požadavky na výrobu obalů. Komplexní řešení na nové produkty nabízí na trhu THIMM Packaging Systems, a mezi nové balící systémy patří obaly využitelné především na poli elektromobility.
Ještě před pár lety patřily elektromobily či elektrokola k obdivovaným exponátům na veletrzích. Nyní jsou realitou kolem nás a jejich potenciál se zdaleka ještě nenaplnil. THIMM Packaging Systems je známým producentem obalů z vlnité lepenky. Mezi jeho bohté portfolio patří i přepravní obaly, včetně obalů pro automotiv. A právě v souvislosti s automotivem. V současnosti společnost vyvinula velice progresivní integrovaný koncept balení pro firmu Plug’n Charge, která je výrobcem nabíjecích stanic pro elektromobily.
Jak zabalit dobíjecí parkovací stanici?
Systém dobíjecí parkovací stanice od firmy Plug’n Charge se skládá z jednoho hlavního a dvou vedlejších nabíjecích sloupů, z nichž lze dobít elektromobily i elektrokola. Pro menší zákazníky nabízí firma hlavní nabíjecí sloup i jako samostatně stojící jednotku.
Nový obalový systém z chotětovske firmy THIMM Packaging Systems tvoří europaleta, dno, víko a plášť z vlnité lepenky. Čelní strany nabíjecích sloupů slouží k prezentaci značky zákazníka a jsou opatřeny speciální fólií. Sloupy se musí intenzivně chránit proti oděru. K tomu slouží pěnová PE fólie umístěná mezi nabíjecími stanicemi a vlnitou lepenkou. Speciální ochranu potřebují i ocelové trubky, které spojují jednotlivé stanice parkovacího systému. Zde byl použit kryt z vlnité lepenky, který se dá rychle a snadno natáhnout přes trubku. Kromě tohoto projektu již společnost THIMM Packaging Systems zrealizovala zakázky týkající se baterií, elektromobilů a elektro fun mobilů.
Pár otázek k zamyšlení na závěr …
V souvislosti s novým obalem na dobíjecí parkovací stanice od THIMM Packaging Systems si člověk klade otázku, jakým směrem se bude elektromobilita dál vyvíjet a jak se tento další vývoj dotkne výroby obalů? A co dál? Je větší potenciál jen v „klasické“ elektromobilitě nebo má velký potenciál i další obchod – např. masivnější využití dronů (nebo dokonce, jak občas prorokují futurističtí vizionáři, nastane doba hyperloopu. D1 nebudeme potřebovat a z Prahy do Brna dojede hyperloop za 18 minutJ). Nedávno proběhla zpráva, že drony nejsou jen prostředkem využívaným v armádě, výrobních závodech či třeba i v e – commerce, ale vyvíjí se i tzv mikrodrony na opylování rostlin apod.
Je na nový vývoj obalů připravena výroba i legislativa? Bude se jednat o výraznější proměnu trhu s přepravními obaly či se jedná jen o jakousi „třešničku“ na dortu? Možná by stálo i za úvahu zmapovat, jak dochází k proměně typu balení v souvislosti s novými technickými či technologickými segmenty u českých firem v porovnání s trhem evropským.
Veškeré příspěvky či reakce na tuto problematiku rádi uvítáme, případně zveřejníme.