Na semináři o variabilních datech, který v Kolíně pořádal známý producent etiket a flexibilních obalů, společnost Colognia press byl představen i SW, o kterém se v souvislosti s obaly a digitálním tiskem v současnosti velmi často hovoří - HP SmartStreamMosaic. A protože společnost má ve svém portfoliu tiskových technologií i HP Indigo, má se SW již řadu zkušeností.

Mezi průkopníky práce s digitálními variabilními daty patří společnost Coca Cola. Ostatně, kdo by i na našem trhu neznal onu pověstnou akci, kde na každé etiketě bylo natištěno jiné jméno a tento nápoj kupovali nejenom jeho příznivci, ale i lidé, kteří obvykle pijí něco jiného (zřejmě egocentrismus, který je trochu zakořeněný v každém z nás). Od těch dob variabilní data udělala skokovou změnu, jak ostatně bylo snad patrné i z videa v minulém příspěvku.

Jak lze s variabilními daty pracovat pomocí SW aplikace HP SmartStreamMosaic ukázal v Kolíně Bohdan Holona (Colognia press), který s ní má velké praktické zkušenosti.

Co je aplikace Mosaic?

Aplikace HP SmartStream Mosaic umožňuje snadné vytvoření variabilních dat, které se liší nejenom textem či barvou, ale třeba i posunutím obrazu, deformací, zvětšením, rotací či vygenerovanými barevnými kombinacemi některých prvků. Tímto způsobem lze vytvořit nekonečné řady personalizovaných obalů se společným grafickým základem.

Jak připravit variabilní pole?

HP SmartStream Mosaic byl využit i na tisk etiket na nápoje, které měli všichni účastníci konference před sebou (a pochopitelně se žádná neopakovala), tak, aby mohli v reálném čase sledovat práci přípravy tohoto designu. Na plechovce byly v podstatě 3 variabilní pole – pozadí, fotografie a text. V prvním kroku se vytváří statický návrh grafiky. Ve druhém jsou pak nadefinovány kanály pro jednotlivá variabilní pole s využitím databází textů, fotografií či záznamů. Následně v aplikaci designér nastaví pravidla pro využití/generování jednotlivých variabilních dat, tedy vytvoření jakési výstupní šablony. Následuje vyřazení a expanze dat (v nepřeberném množství kombinací) na tiskovém digitálním stroji.

Pokud pro představu nestačí ani dnešní foto či minulé video, tak ještě jedno reálné video, které ukazuje jak HP SmartStream Mosaic dokázal využít producent známé vodky Smirnoff. Video najdete zde.