Obaláři stále častěji nabízejí obaly s další přidanou hodnotou, tou může být aktivní chování obalu nebo pokročila dekorace. Především u spotřebitelských obalů se můžeme stále častěji setkávat nejenom s fotorealistickou grafikou, která je umožněna díky rozšířenému barevnému gamutu vícebarevných tiskových strojů, ale často je ještě pro efekt zvýrazněna ražbou, která zapojuje do hry o zákazníka i hmat. A ražba není jediná, která přináší 3D vjem.
K velmi výrazným způsobům zvýraznění či zušlechtění obalu patří lakování. K lakovacím trendům patří strukturální laky, které jsou schopné imitovat prakticky jakýkoli povrch a svým zvýrazněním do 3D struktury si o dotyk prakticky říkají. V současnosti se tímto způsobem zušlechťování zabývají hojně výrobci digitálních technologií. A nejinak tomu bylo i na letošních veletrzích Reklama&Polygraf&Obaly.
Indigo ve formátu B2 i strukturální lakování Scodix
Lakování Scodix presentovala společnost DataLine, která zároveň na veletrhu presentovala i unikátní tiskový stroj HP Indigo 12000 v, který měl na výstavišti českou premiéru. Jedním z velkých přínosů této technologie je možnost realizovat na digitálním stroji formátu B2 objemově vyšší zakázky.
Zušlechťování s Konicou Minoltou
Společnost Konica Minolta na výstavišti presentovala, kromě jiného i možnost aplikace pro rozšířenou realitu KM Vision, kalkulace tisku Calso, nebo příklady průmyslového využití inkjetových tiskových hlav Konica Minolta. A ani tady nechyběly možnosti pokročilého zušlechťování. Z tohoto sortimentu zde společnost prezentovala možnosti digitálního 3D zušlechťování tiskovin technologií MGI JetVarnish, a to aplikacemi UV laku a metalických fólií. Benefitem je snadná a rychlá aplikace parciálního laku. V podstatě stačí jen definovat místa, která je potřeba zvýraznit či aplikovat 3D efekt a stroj JETVARNISH 3DS nanese parciální lak pomocí Konica Minolta inkjetových hlav.