Duální systém na zajištění zpětného odběru obalových odpadů a jejich následné využití včetně recyklace, jak jej známe důvěrně v českém prostředí fungováním AOS EKO-KOM, má své kořeny v Německu. Začátkem 90. let vznikl v Německu Duales System Deutschland (DSD), jehož logo "zelený bod" se později prostřednictvím organizace PRO EUROPE rozšířilo nejen po Evropě. Co se týče Česka a Slovenska, klienti Ekokomu a Envipaku mohou toto logo používat také.
Zázrak se nekoná
DSD byl nejdražším evropským systémem pro využití obalových odpadů a také systémem nejvýkonnějším. Zajistil Německu primát v procentech dosažené recyklace, v některých oblastech přesahující 100 %. Otevřením trhu se etablovalo v Německu 10 vzájemně si konkurujících duálních systémů. Ceny v rámci konkurenčního boje padaly a razantně přibylo černých pasažérů. Sliby, že snížením poplatků (licenčních poplatků) je možné zvýšit procenta recyklace (jak prosazují zelení prostřednictvím bruselských směrnic) se rovnají spoléhání na zázrak. Ten se v Německu nekoná, a systém je v krizi: vybrané poplatky stačí pouze na polovinu obalových odpadů ve žlutých popelnicích. A tak německé duální systémy volají po nějaké formě státního monopolu, který by jim zajistil další existenci.
Zastrašování zahraničních firem
Další z příjmů, které tyto systémy prosazují, mají být poplatky získané od zahraničních firem dodávajících své výrobky na německý trh. Situace ne nepodobná Slovensku: když se nedaří vybrat od domácích, oškubeme cizince.