V Brně v pátek 12.11. skončil MSV, který dokázal, že i v tak obtížné době, jako je ta nynější propojená s pandemií COVID19, je důležité produkty a technologie presentovat a tím oslovovat své stávající i potenciální klienty. Vedle zajímavých exponátů, však na brněnském výstavišti nechyběl ani doprovodný program a především řada velmi užitečných informací, včetně například i o změnách v přepravě do nebo z Velké Británie.

 

Co vše čeká české firmy při přepravě zboží do nebo z Velké Británie? Odpovědi na řadu otázek poskytl stánek Ministerstva dopravy Velké Británie v pavilonu V. Už od letošního října při cestách do Velké Británie nestačí prokázat se pouze občanským průkazem, ale je potřeba mít pas, což je důležité hlavně pro řidiče přepravních společností. Od 1. ledna 2022 navíc budou vyžadována i úplná celní prohlášení a chystají se přísnější celní prohlídky zboží i kontroly veškeré dokumentace.

 

Kde dohledat informace?

Kdo stánek nenavštívil a nemohl komunikovat všechny své pochybnosti ohledně správnosti přepravy do Velké Británie, nemusí být bezradný. Souhrn všech informací je k dispozici i v češtině  zde. Firmy zde najdou třeba test, kde si snadno ověří, jestli mají k danému typu zboží veškerou potřebnou dokumentaci.

 

Jak si zajistit newsletter s novinkami?

Dalším zdrojem informací k brexitu a přepravě jsou webové stránky britské vlády zde. Nově se zde zájemci mohou zaregistrovat k přepravě zboží prostřednictvím e-mailu, na který následně budou dostávat newsletter s novinkami a změnami v oblasti dopravy. Registrace do nového systému zároveň dopravcům zjednoduší průjezd.