Obal má řadu funkcí, někdy je obtížné seřadit je dle důležitosti, často závisí na úhlu pohledu. Nicméně musí zboží pojmout, nebo umožnit ložení (paleta), chránit zboží, nebo naopak okolí před zbožím (žíraviny, jedy), umožnit manipulaci se zbožím, nést informace. Zavedením samoobslužného prodeje na sebe obal bere řadu funkcí prodavače: nese přímo na sobě informace nebo jsou informace přibaleny, ale také se potřebuje sám ohlídat před zloději.
Nosič informací o zboží
Dále musí splnit požadavky kladené z legislativy specifického zboží: některé informace v Braillově písmu u léčiv, výstražné hmatové značky u žíravin, informace o složkách u potravin a podobně.
Obal jako reklama
Navíc je obal nosičem reklamy. Svým provedením, velikostí, volbou materiálů a technologií se snaží upoutat nakupujícího, aby bylo zboží v něm nabízeno i zakoupeno.
Ochrana před plýtváním
Zákon o obalech je zákonem environmentálním, zákonem na ochranu životního prostředí je jedním z důležitých požadavků je zamezit plýtvání nadměrnými obaly. Zákon o obalech ukládá osobě, která vyrábí balené zboží šetřit zdroje matky Země a neplýtvat obalem, obalovým materiálem; § 3, odst.1:
Osoba, která uvádí na trh obal, je povinna zajistit, aby hmotnost a objem obalu byly co
nejmenší při dodržení požadavků kladených na balený výrobek a při zachování jeho přijatelnosti pro spotřebitele nebo jiného konečného uživatele, s cílem snížit množství odpadu z obalů, který je nutno odstranit.
Přeloženo do běžně srozumitelné mluvy: Výrobce (nebo dovozce) baleného zboží má povinnost použít co nejmenší obal.
Harmonizované technické normy
Tato činnost se nazývá prevence a je povinností výrobce baleného zboží posoudit, zda použitý systém balení (obal prodejní, skupinový a přepravní) je sladěn tak, aby minimalizoval zátěž na čerpání surovin, energií a životního prostředí poté, co se z obalu stane odpad. Může tak učinit prostřednictvím harmonizované technické normy ČSN EN 13427 a navazujících.; § 3, odst.2:
Je-li obal pro určitý výrobek zhotoven v souladu s harmonizovanými českými technickými normami, považují se požadavky podle odstavce 1 za splněné.
Výsledek svého výběru a posouzení obalu, obalových prostředků a materiálů stvrdí Prohlášením o shodě s požadavky této normy. Je na příslušných kontrolních orgánech (ČOI, ČIŽP, SÚKL, KHS, SZPI, Celní úřady), aby důsledně vyžadovaly plnění požadavků prevence.
Technologie balení
Je dobré si uvědomit, že kromě vody v potrubí, plynu v potrubí, ropy v potrubí, štěrku v kamionech, uhlí a rudy na vagonech se všechno ostatní balí: od léčiv, přes potraviny, nápoje, bílé zboží, elektroniku, rozmanité spotřební zboží, oblečení, nábytek, hračky, barvy, čisticí a prací prostředky, přístroje, stroje, munice, zbraně až po jaderné reaktory.
V procesu balení je velmi široká paleta používaných technologií v závislosti na řadě faktorů: typ zboží, typ obalu, výkon, ekonomické možnosti, dostupnost energií, surovin, ale svoji roli může hrát kulturní prostředí, náboženství, módní trendy.
Léčiva
Léčiva patří k nejvíce regulovaným komoditám. Než se léčivo dostane na trh, musí být schváleno a to včetně obalu. Každý z použitých obalů má svoje pro i proti. Je potřeba si uvědomit, že pokud se použije blistrů, vždy bude v krabičce i značný podíl vzduchu. Navíc jako farmaceutická firma balíte v sériích na automatických strojích, do kterých používáte fólie pro tvarování v určitých šířkách, které nakupujete v racionálních množstvích. S tím souvisí řady velikostí krabiček, které jsou plněny blistry společně s příbalovou informací opět strojově.
Podíl vzduchu
Zdaleka ne všechny obaly spotřebiteli označované za nadměrné, by osoba znalá povahy zboží i technologie balení takto označila. Například sáček, do kterého se balí „esíčka“ musí mít dostatek prostoru, aby svařovací čelisti nedrtili sušenky, ty se navíc během manipulace a přepravy setřesou. A tak podobně. Prodává-li se samoobslužně vrtáček po jednom kusu, samozřejmě musí být blistrový obal mnohonásobně větší, než vrták, jednak aby tam dostaly potřebné údaje, dále eurozávěs pro zavěšení ve stojanu a také aby se hůře kradl.
Spotřebitelé si, mnohdy oprávněně stěžují, že nakupují vzduch. Samotný fakt, že společně se zbožím je v obalu i vzduch nemusí vypovídat o nadměrnosti obalu. Sebelépe upěchovaná rýže bude mezi zrníčky mít vzduch. Předpis na podíl vzduchu není a lze si jenom přát, aby nic takového nevzniklo. Bylo by to za hranicí selského rozumu. Již nyní máme deset let platný předpis, viz výše, je obtížné jej plnit i kontrolovat. Nevím jak vy, milí čtenáři, ale já jsem ještě neslyšel, že by za celou dobu platnosti zákona o obalech (a to je pomalu 15 let) byl jediný případ kontroly prevence.
Iniciativa nadměrné obaly na dTest
Obecně prospěšná společnost dTest se monitoruje stížnosti spotřebitelů na nadměrné obaly, nedotahuje tento problém do kýžené koncovky – iniciování příslušných inspekčních orgánů. Tato iniciativa je tedy spíše jakýmsi odpouštěcím ventilem přetlaku emocí nespokojených spotřebitelů.
Zamyšlení na závěr
Již za socialismu, v přísně regulované ekonomice, se říkalo, že se prodá 100 000 kusů jakékoli blbosti. A to byla regulace jako řemen. Věřím, že většina spoluobčanů je vděčná za hospodářství tržné. Závisí hodně na nás nakupujících, co prodávajícím dovolíme a jak svobodní ve svých i nákupních rozhodnutích se my, spotřebitelé cítíme. Ne všichni ke svobodě spjaté s odpovědností dospějí a i nadále budou vyžadovat silnou ruku státu nebo cara…
Můžeme být šťastni, že žijeme v regionu a v systému, kde si děláme starosti s nadměrnými obaly. Bohužel, mnoho lidí takové štěstí nemá, ať již v blízké Ukrajině, vzdálenějším Iráku či Sýrii, nemluvě o slumech Bombaje.