Thomas MetlichV pondělí 24.11.2014 na půdě Rakouské obchodní komory (WIRTSCHAFTSKAMMER ÖSTERREICH, WKO) ve Vídni stvrdili zástupci EPALu a Evropského paletového poolu (EUR, UIC), že před měsícem, tj. 23.10.2014 podepsali dohodu o vzájemné směnitelnosti palet EPAL s paletami EUR v rámci paletového poolu. Dohoda byla uzavřena po dlouhém vyjednávání a došlo k ní pod společným tlakem  Rakouské obchodní komory a Německé obchodní komory.

Železniční paletový pool

Spolupráci v rámci společného paletového poolu před novináři prezentoval Robert Hollinger, prezident EPAL, Thomas Metlich,  předseda UIC Working Group „Palletisation Issues“,  International Affairs UIC/RCA (UNION INTERNATIONALE DES CHEMIS DE FER / Rail Cargo Austria), konferenci otevřel Karl Kern, předseda ARGE Palletenpool, Rakouská obchodní komora. Směnitelnost palet EPAL a EUR je tedy potvrzena v železničním poolu. Situace mimo železnici, například při dodávkách do retailu nemusí být zdaleka tak jednoznačná, je to záležitost výrobce zboží, přepravce a obchodních řetězců.

Karl Kern

Podle normy UIC 435-2?

Čertovo kopýtko se skrývá v detailu: EPAL tvrdí, že palety vyrábí v souladu se normou UIC 435-2 (11. Vydání, březen 2014). To ovšem není tak úplně pravda, označení EPAL (EPAL v oválu) tato norma nepovoluje, je tam výslovně uvedeno, že tato norma je normou kvality EUR plochých palet, v bodě 1.7 – Marking je popsáno značení: na levé špalku musí být logo UIC, na pravém špalku musí být logo EUR (chráněná značka), střední špalek musí nést kód označující měsíc, rok výroby, výrobce, označení fytosanitárního tepelného ošetření a symbol příslušné železnice. O slově, logu či symbolu EPAL v platném vydání UIC 435-2 nic není. Nejen u nás pravda (natož láska) nevítězí…

Robert HollingerEpalky a eurovky i nadále

Současně tedy vedle sebe existují palety EPAL i palety EUR. Pro nejbližší budoucnost se v tomto směru nic nemění. Paralelně budou vyráběny palety EPAL/EPAL a palety UIC/EUR.

Zajímavý a nebezpečný precedens

Nechtěným vedlejším produktem této dohody je potvrzení situace, že kdokoli může vyrábět palety „technicky“ dle UIC 435-2, označit je dle vlastní volby a tvrdit, že se jedná o „europalety“. Již nyní je pro uživatele EUR palet situace obtížná, trh je zaplaven padělky, řešení v nedohlednu.