Minulý týden jsem narazila na jednu z internetových diskuzí, která vypadala tak trochu jako hoax. Podstata byla v tom, že prakticky neexistuje u balených vod, produkt bez mikro částic plastu v něm rozptýlených. Snažila jsem se dohledat zdroj, který rozvířil tuto laickou diskuzi a dohledala celkem zajímavou informaci na stránkách BBC.

Zpráva na BBC není rozhodně žádnou katastrofickou vizí ani, na rozdíl od některých až konspiračních teorií některých diskutujících, není ani hoax. Přesto mě inspirovala a možná bude zajímavá i pro některé naše čtenáře (celá zpráva je zde).

Pijeme běžně plastové mikročástice?

Oč v této studii jde? Na State University of New York ve Fredonii si novinářská organizace orb Media nechala udělat testy u různých nápojů, různých značek v různých plastových obalech testy.  V průměru v každé láhvi bylo objeveno zhruba 10 plastových částic, jejichž velikost byla větší než je tloušťka lidského vlasu a cca 314 různých typů částic, jejichž velikost byla menší než 100 mikronů.

Nanočástic se spotřebitel (snad) bát nemusí

Zároveň zde je však uvedeno, že požití těchto mikrokousků není zdravotně škodlivé. Prostě plast je všude kolem nás, tedy i v balené vodě.

Výzkum balené vody zahrnoval nákup multipacků 11 různých značek, kde všichni výrobci dodržují při výrobě ty nejvyšší standardy bezpečnosti i hygieny.  

Jen na okraj: mikroplasty se prý v hojném počtu vyskytují i ve vodě kohoutkové, jak v loňském roce (září 2017) informoval server tn nova (zpráva zde)…

 A na závěr vaše názory

Téma je určitě zajímavé a doufám, že snad zaujme i některé čtenáře Packaging News. Svými názory pomůžete, abychom se my i další čtenáři podívali na tuto problematiku i třeba trochu z jiné stránky….