Společnost Xerox je spjata především s digitálním tiskem a kopírkami. Řadu jejích technologií využívají i obaláři, ostatně Xerox patří v nedávné historii i k vícenásobným držitelům Obalu roku. Společnost tentokrát přišla s novinkou z jiného, ale pro lidskou společnost zajímavého segmentu. Společnost PARC (A Xerox Company) oznámila uzavření smlouvy s Agenturou obrany pro pokročilé výzkumné projekty (DARPA) na další vývojovou fázi v programu Ocean of Things.

Projekt Ocean of Things, který původně představila organizace DARPA v roce 2017, nasazuje malé a levné driftery v oblasti Jižního pobřeží Kalifornie a v Mexickém zálivu, aby shromažďovali údaje o životním prostředí a dopadu na člověka. Data zahrnují teplotu povrchu moře, jeho stav, povrchové aktivity a dokonce i informace o mořském životě pohybujícím se v této oblasti.

Sofistikované zařízení pro monitoring znečišťování

Každý solární drifter má přibližně 20 integrovaných senzorů včetně kamery, GPS, mikrofonu, hydrofonu a akcelerometru. Různé senzory mohou poskytovat data pro širokou škálu oblastí, včetně znečištění oceánů, aquafarmingu a dopravních cest. Společnost PARC využila své více než padesátileté zkušenosti s vývojem špičkových technologií v oboru a navrhla takového driftera, který nejlépe odpovídá požadavkům programu DARPA. Plovák musel být mimo jiné vyroben z ekologicky bezpečných materiálů, aby mohl přežít v drsných námořních podmínkách rok nebo déle než se bezpečně potopí, a museli být použity pokročilé analytické techniky ke zpracování a sdílení shromážděných údajů.

Větší nasazení drifterů

Společnost PARC postavila pro první fázi projektu 1 500 drifterů a v další fázi dodá až 10 000 kompaktnějších a nákladově efektivnějších řešení. Data získaná v tomto kole pomohou dále optimalizovat finální design, kdy DARPA očekává nasazení velkého množství těchto drifterů, aby poskytovali průběžné informace pro lepší pochopení oceánů, které dnes chybí